Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 03 august 2014 00:00

Účastníci letného umeleckého workshopu potešili fanúšikov tajomných príbehov

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Účastníci letného umeleckého workshopu potešili fanúšikov tajomných príbehov Účastníci letného umeleckého workshopu potešili fanúšikov tajomných príbehov

Dvadsaťjeden účastníkov IX. letného intermediálneho umeleckého workshopu v piatok popoludní na martinskej Mestskej scéne predviedlo verejnosti výstupy svojho 5-dňového snaženia. Výtvarníci ponúkli výstavu svojich prác a divadelníci odprezentovali svoje vlastné texty a postavy prostredníctvom úsmevných detektívnych príbehov.

"Letný intermediálny workshop, ktorý sa koná pod záštitou OZ Bod Súkromnej spojenej školy v Martine má už svoju tradíciu, tento rok sa uskutočnil už jeho 9. ročník.  Snažíme sa v rámci neho spájať literárne, výtvarné a divadelné dielne. Tento rok bola nosnou témou bola dualita a lektori si ako hlavný leitmotív zvolili detektívku. Výtvarníci k týmto detektívkam robili rôzne plagáty, komiksy a storyboardy, pričom pracovali s technikou sieťotlače. Divadelníci sa pokúsili vytvoriť krátke divadelné etudy na rôzne motívy, ktoré v detektívkach veľmi často objavujeme," uviedla Mgr. Silvia Rajčanová, koordinátorka projektu.

 

Účastníkmi boli vo veľkej miere žiaci základných škôl, no zúčastnili sa aj niekoľkí študenti stredných umeleckých škôl. Všetkých spájal záujem dozvedieť sa experimentálnou formou niečo viac o rôznych umeleckých stratégiách a technikách a rozvíjať popri tom svoj talent pod vedením odborných lektorov. O ich usmernenie sa postarali režisérka a dramaturgička Zuzana Galková, literát Matej Thomka, historička umenia Silvia Rajčanová a ďalší. Letný intermediálny workshop má svoju niekoľkoročnú tradíciu. V tvorivých dielňach sa počas jednotlivých ročníkov venoval rôznym témam: Bod, línia, plocha, priestor (2006), Labyrint (2007), Farba ako komunikačný prostriedok (2008),  Čierna a biela (2009), Antireklama (2010), Zaostrené na detail (2011), Línia, kontakt, prelínanie (2012) a (De)konštrukcia knihy (2013).

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky