utorok, 05 august 2014 21:16

Národné matičné slávnosti ponúkli pestrý program Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Trojdňové Národné matičné slávnosti ponúkli pestrý program Trojdňové Národné matičné slávnosti ponúkli pestrý program

Podujatie organizované pri príležitosti 151. výročia založenia Matice slovenskej a 20. výročia prijatia zákona o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov prinieslo vystúpenia súborov aj multižánrové koncerty.

Otvorenie slávností bolo spojené s odovzdávaním diplomov zakladajúcim členom Matice slovenskej. Pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku bola v Parku sv. Cyrila a Metoda slávnostne odhalená busta tejto významnej postavy slovenských dejín. Jeho podobizeň pribudla k bustám Antona Bernoláka, Jána Francisciho, Karola Kuzmányho a Štefana Moysesa. V nasledujúcich rokoch by mali v tomto priestore pribúdať sochy ďalších významných matičných pracovníkov.

 

Príhovory v Parku sv. Cyrila a Metoda spojené s odhalením busty Andreja Hlinku

Program slávností pokračoval kultúrnymi podujatiami v Hviezdoslavovom parku

Počas sobotňajšieho Matičného dopoludnia sa predstavili matičné dychové hudby, folklórne súbory, spevácke skupiny a spevokoly z rôznych kútov Slovenska. Podvečer rozprúdili zábavu kapely DeART, Družina, Horská Chata a Nocadeň. "Vraciame sa vlastne k pôvodnému zmyslu augustových matičných slávností spred 150. rokov. Vtedy to bolo o tom, že sa tu matičné súbory realizovali a mali aj svoje publikum. V Martine sa zhromažďovali matičiari z celého Slovenska. Čo sa týka večerného programu, chceli sme dať podujatiu aj akýsi moderný rozmer aj keď program nebol taký veľkolepý. Boli časy, keď si Matica vedela zaplatiť kapely a zaplniť amfiteáter. Ale tadiaľ cesta nevedie. Matica si musí uvedomiť jednu základnú vec, že jej ponuka musí byť taká, aké sú jej možnosti. A to sme teraz urobili. Samotný matičný program dopadol veľmi dobre, zúčastnilo sa ho okolo 700 matičiarov z celého Slovenska a boli veľmi spokojní," zhodnotil podujatie Mgr. Peter Cabadaj, vedecký tajomník MS.

 

Fotografie z večerných koncertov

Po stopäťdesiatom výročí Matice slovenskej sa jej činnosť zameria aj na podporu regiónov

"Činnosť musí ísť jednoznačne smerom do regiónov. Matica slovenská má šancu, ak chce ešte niečo znamenať a byť nejakým hráčom v kultúrnom prostredí, urobiť všetko preto, aby propagovala a rozvíjala folklór, tradície, divadelníctvo či amatérsky film v regiónoch. Je treba dať šancu našim priaznivcom v jednotlivých častiach Slovenska, ktorí sa za symbolický peniaz snažia propagovať tradičné hodnoty našej národnej kultúry a zároveň to dokážu robiť takým spôsobom, že vedia osloviť aj mladších ľudí. Jedine takto môže Matica slovenská prežiť," dodal Mgr. Peter Cabadaj.

 

Autor: Mira Kováčová, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online