Reklama
streda, 06 august 2014 00:00

V Turčianskom Jasene zaznela renesančná hudba

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
V Turčianskom Jasene zaznela renesančná hudba V Turčianskom Jasene zaznela renesančná hudba

Uplynulú sobotu sa v obci Turčianske Jaseno uskutočnil jedinečný koncert komorného súboru starej hudby FLATUS VOCIS. Atmosféru podujatia umocnili priestory ranno-gotického kostola sv. Margity zo 14. storočia, v ktorom sa vystúpenie konalo.

"Toto hudobné zoskupenie tu síce vystupovalo prvý krát, ale tradícia koncertov v tomto kostolíku začala približne 10 rokov dozadu. Pred pár rokmi sme ju mali na čas prerušenú a teraz sme na ňu opäť nadviazali. K usporiadaniu koncertov nás viedlo to, že kostol má výbornú akustiku a v jeho priestore netreba použiť v podstate žiadne ozvučenie. Atmosféra je tu veľmi dobrá a pekná, ľudia sú spokojní a vracajú sa sem," uviedla starostka obce Turčianske Jaseno Ing. Janka Jesenská.

 

"Akapelový renesančný štýl vznikol tak, že sa učenci stretávali v kamerátach a tam si muzicírovali, spievali z listu, pretože ctili ideál, že človek má byť všestranne rozvinutý. Keďže to boli učenci, potrebovali vyvážiť osobnosť aj na druhú stranu. Takže komorné prostredie a akapelový štýl sú renesancii dosť vlastné. A my sa to snažíme robiť autenticky, preto prijímame pozvania na historické slávnosti na hradoch a zámkoch, alebo na vystúpenia v takýchto priestoroch. Frázy duchovnej sakrálnej renesančnej hudby sú tak klenuté, že netreba vedieť ani text a hneď viete, že je to niečo, čo je povýšené, niečo, čo je nad človekom," vysvetlila Otília Moravčíková zo súboru Flatus Vocis.

 

Súbor Flautus Vocis má svoju základňu na strečnianskom hrade

Ich vystúpenia často znejú v priestoroch gotickej kaplnky na hrade Strečno. Okrem toho ponúkajú členovia zoskupenia hudobné aktivity pre školské kolektívy a renesančné hudobné dielne pre deti: "Práca s deťmi je vždy veľmi osviežujúca a vítaná. Myslím si, že dnešné deti majú málo hudobnej kreativity a nevedia sa tak hudobne zabávať a vyhrať sa s hudobnými nástrojmi ako to bolo kedysi. Keďže renesancia má celkovo rada objavovanie, experimentuje so zvukom aj v inštrumentálnej hudbe. Keď dáte deťom do ruky nejaké paličky, drievka - ľahko ovládateľné nástroje, tak sa v tom momente zapoja a vždy urobia to vystúpenie úprimným, živým a jedinečným," dodala Otília Moravčíková.

Autor: Mira Kováčová, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online