utorok, 12 august 2014 00:00

Múzeum slovenskej dediny predstavilo prvky kultúry rómskeho etnika

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Múzeum slovenskej dediny predstavilo prvky kultúry rómskeho etnika Múzeum slovenskej dediny predstavilo prvky kultúry rómskeho etnika

Podujatie Te prindžaras amen – Spoznajme sa je netradičnou formou prezentácie tradičných prvkov kultúry rómskeho etnika. Uplynulú nedeľu sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine konal už jeho 12. ročník. O deň plný temperamentnej hudby a bohatého kultúrneho programu sa postaralo Slovenské národné múzeum a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Medzi účinkujúcimi sa v opakovaných vstupoch predviedli rómske folklórne súbory, ľudová hudba i umeleckí rezbári. Nechýbali ukážky prípravy tradičných rómskych jedál, súťaže v speve či tvorivé dielne a hry pre deti. "Každý rok sa snažíme pozývať iné súbory a hudobné telesá, a to profesionálne i neprofesionálne. Tento rok sme sa zamerali na to tradičné, čiže aspekty rómskej kultúry v ich najčistejšej forme. Z Hrochote k nám prišla Ľudová hudba Paľáčovcov. Je to už šiesta generácia, ktorá pokračuje v udržiavaní  hudobnej tradície a prezentácii tradičnej hudby. V prezentácii hudby sú veľmi špecifickí, majú svoj typický hrochotský štýl. V repertoári majú staré rómske piesne, aj ľudové piesne. Rómsky folklórny súbor Romano jílo z Krupiny, ktorý vystupoval, je jeden z najlepších rómskych folklórnych súborov u nás. Dramaturgiu aj kostýmy majú postavené na rómskych tradíciách a témy, ktoré si vyberajú, dokážu prezentovať veľmi prístupným spôsobom. Zaoberajú sa tradíciami Rómov žijúcich na území Slovenska, ale aj v okolitých krajinách, čím sú špecifickí a zaujímaví. Súbor Somnakune čhavore je veľmi mladučký súbor z Martina. Keďže sme ich chceli nejakým spôsobom podporiť, pozvali sme ich na toto podujatie. Naozaj sa snažia a myslím si, že budú napredovať. Okrem toho sa tu dnes prezentovali umeleckí rezbári z Vranova nad Topľou. Tradičné remeslá sa v rómskych komunitách stávajú veľmi ojedinelými a je veľký problém nájsť rómskeho remeselníka, ktorý kontinuálne tvorí, pracuje na sebe, vyvíja sa. Preto sme veľmi radi, že pán Murín a jeho kolega nám dnes prišli predviesť svoje remeslo," predstavila program podujatia Adriana Daneková z Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Spestrením programu bola aj zaujímavá výstava s názvom Podarilo sa, ktorej základom bola rovnomenná publikácia. S jej autorom - Alexandrom Mušinkom mali návštevníci možnosť diskutovať o úspešných projektoch pre Rómov. Okrem toho sa počas dňa premietali dokumentárne filmy s rómskou tematikou. V rámci prezentácie rómskej kuchyne sa pripravovali typické jedlá, medzi ktoré patrí gója či marikľa.

 

Autor: Mira Kováčová, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online