utorok, 12 august 2014 00:00

Linda PAVLOVA: Európa je diamant medzi šperkami vo svete!

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Linda PAVLOVA: Európa je diamant medzi šperkami vo svete! Linda PAVLOVA: Európa je diamant medzi šperkami vo svete!

"Kde bolo tam bolo ... a žili spolu naveky vekov až kým nepomreli," sú rozprávkové frázy často používané v amerických filmoch, ktorých tvorcovia pravdepodobne nemajú "ani poňatia" o etymológii týchto slov. Červené koberce, ekonomicky náročné autá, reflektory, nádherné "róby" európskych značiek, milióny ocenení v podobe dutých sošiek, naučený a peroxidom vybielený úsmev, prázdna fráza a neočakávajuca odpoveď "how are you?", to sú termíny spájajúce sa s bájnym a preslávenym svetom Hollywoodu, "malej" mestskej časti Los Angeles v USA.

Mnohí Európania snívajú o Hollywoode, no pravdou je, že mnohí Američania snívajú o Európe. O kariére v šoubiznise, ktorá má svoju gráciu, eleganciu a môže pretrvávať aj po dovŕšení istého veku bez toho, aby ste museli pravidelne a s doživotným predplatným mesačne navštevovať kliniku plastickej chirurgie. Prirodzená krása je už skoro zabudnutým slovom v americkej terminológii. Zlatá Európa. Napriek neduhom 21. storočia je stále miestom kultúry, histórie, úcty, rešpektu a morálky. Miesto kde vám prevažne ešte stále podajú kávu v malej porcelánovej šálke a nie v pol litrovom papierovom pohári na Milkshake. Miesto, kde sa ľudia neudávajú pre každú maličkosť. Miesto, kde prechádzky ulicami majú stále ešte svoje čaro.

 

Hollywood svoje čaro mal, no v období 20tych až 60tych rokov

Dnes sa však na hviezdach slávneho Hollywood Boulevardu prechádzajú ľahšie ženy, díleri omamných látok a sem tam natrafíte na odpočívajúceho spoločensky unaveného jedinca. Je to miesto plné blikajúcich farebných svetiel pripomínajúcich hracie automaty či cirkus a očividnú maloletosť. Celková morálka krajiny je pomýlená. Mnoho ľudí má milný sen o slávnom Hollywoode. Aj ja som mala. No dnes, ak môžem usmerniť pár mladých ľudí, bude mi cťou. Hollywood, to sú svetlá reflektorov šoubiznisu, ktorý v realite existuje len na odložených televíznych záznamoch, fotografiach či v archívoch časopisov. Prázdna bublina slávy pred prasknutim. Dnes ste všetko, zajtra nikto. Európa, to je diamant medzi šperkami vo svete!

 

Autor: Linda Pavlova, Foto: Pino Leone © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn