Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 14 august 2014 00:00

Dožinky v Múzeu slovenskej dediny

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Dožinky v Múzeu slovenskej dediny Dožinky v Múzeu slovenskej dediny

Žatva bývala najdôležitejším obdobím hospodárskeho roka. So zvykmi pri poďakovaní sa za úrodu zoznámi návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny podujatie Dožinky. V martinskom múzeu v prírode si ho môžu vychutnať v nedeľu 24. augusta 2014 od 10.00 do 16.00 hod.

Folklórna skupina Limbora z Prečína predvedie tradície, ktoré v minulosti sprevádzali dožinkovú slávnosť i činnosti, ktoré jej predchádzali. Keď sa obilie z poľa zožalo, vymlátilo sa v stodole cepmi. Túto zručnosť, ktorej sa v minulosti venovali rovnako ženy i muži, si budú môcť na podujatí vyskúšať aj návštevníci. V múzeu budú pre nich pripravené ochutnávky pečiva a tradičného chleba s masťou a cibuľou, či posypaného rôznymi bylinkami – napríklad šalviou, pažítkou, yzopom alebo bazalkou.

 

Variť a piecť sa budú aj rôzne špeciality z múky, pohánky a prosa

V tkáčskej dielni si návštevníci budú môcť vyskúšať tkanie plátna a kobercov na krosnách. V rámci programu budú pripravené aj ukážky výroby a predaj ľudovo-umeleckých výrobkov. Atmosféru programu spríjemnia harmonikári z FS Limbora. O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna budú konať ev. a. v. služby Božie. Chlebom a pečivom na podujatie sponzorsky prispeli Prievidzské pekárne a cukrárne a.s.

Autor: Milena Kiripolská © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky