nedeľa, 21 september 2014 00:00

Osobná asistencia očami osobnej asistentky

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Osobná asistencia očami osobnej asistentky Osobná asistencia očami osobnej asistentky

Mám 44 rokov, vysokoškolské vzdelanie v oblasti prírodných vied a osobnú asistenciu vykonávam približne tri roky. Dva roky som ju vykonávala ako svoje hlavné zamestnanie, rok ju vykonávam popri hlavnom zamestnaní. Osobnú asistenciu som registrovala aj v minulosti, ale iba ako termín. Čo presne znamená a obnáša som nevedela.

K výkonu osobnej asistencie som sa dostala prostredníctvom inzerátu v regionálnych novinách, v ktorom hľadali osobnú asistentku. Musela som sa učiť zvládať a zvykať si na veci a situácie, ktoré som predtým nepoznala, nikdy som sa s nimi nestretla. Zo začiatku som bola dosť neohrabaná, lebo som sa bála, že sa mi pani  vyšmykne alebo vypadne z vozíka, preto som bola stále podvedome „v kŕči“. Ďalšou, spočiatku pre mňa namáhavou činnosťou bola obsluha a manipulácia s invalidným vozíkom. Pomaly som ho zvládala, rovnako ako aj iné veci.

 

Teraz o mojich pocitoch. Postupne, ako som sprevádzala pani pri jej kontaktoch pri vybavovaní si svojich osobných vecí, som si uvedomovala, že ťažšie ako zdolávať rôzne prekážky a ovládať vozík, je pre ňu, ale aj pre mňa spracovať v sebe spôsob správania sa ľudí na verejnosti, u ktorých pretrváva prežitok, že človek sediaci na vozíku = mentálne postihnutý, neschopný a nesvojprávny. Keďže filozofia osobnej asistencie mi nedovoľuje zasahovať do života užívateľa osobnej asistencie, nemôžem ľuďom, ktorí sa nevhodne správajú k danej pani, upozorniť ich na nevhodnosť ich správania.

 

Myslím si, že naša spoločnosť ešte nie je dostatočne pripravená prijať ľudí s ŤZP ako rovnocenných partnerov a spoluobčanov so všetkým čo s tým súvisí. Máme síce bezbariérové mesto, ale bariéry v našom myslení sú ďaleko väčšie a ťažšie odstrániteľné ako tie architektonické. Je dôležité, aby sa postupne menil postoj spoločnosti k spomínaným ľuďom, a tým sa zmení aj ich postoj k osobnej asistencii a v neposlednom rade aj k samotným vykonávateľom osobnej asistencie - osobným asistentkám. Dnes nás totiž vníma spoločnosť  predovšetkým ako opatrovateľky a to je chyba, pretože medzi osobnou asistentkou a opatrovateľkou je diametrálny rozdiel.

 

Preto je veľmi potrebná osveta týkajúca sa filozofie osobnej asistencie a prostredníctvom nej postupne ľudia na základe konkrétne dosiahnutých úspechov ľudí s ŤZP pochopia, že sú to rovnocenní partneri, ktorých nie je vhodné hodnotiť podľa vonkajšieho vzhľadu, ale podľa ich osobnostných kvalít. Možno sa pýtate, prečo som sa na to dala. Na začiatku to bolo riešenie mojej finančnej situácie. Ale dnes, keďže som vždy rada pomáhala ľuďom, a vykonávanie osobnej asistencie je forma pomoci, som rada, že sa podieľam na dobrej a správnej veci. 

 

Či mi táto práca niečo vzala neviem povedať, ale s presnosťou viem, čo mi dala

Obohatila ma a pomohla mi usporiadať si v hlave vlastné myšlienky, prehodnotiť svoj postoj k životu, rodine, priateľom. Za najväčšie pozitívum vykonávania osobnej asistencie však považujem to, že ma daná pani „naštartovala“, aby som aj ja urobila niečo so svojim životom, tak ako ona. Preto sa pokúsim v rámci svojich možností splniť si aj ja svoje túžby a sny. Len musím chcieť a nevzdávať sa, ako hovorí ona pričom sa v reálnom živote podľa tohto kréda aj riadi. Teším sa z jej úspechov a zároveň je to pre mňa veľmi príjemný pocit, že som jej mohla prepožičať svoje ruky a nohy, prostredníctvom ktorých svoje sny a predstavy môže dostávať do reálnej podoby.  Verte mi, že ani zdraví ľudia častokrát nevedú taký plnohodnotný a aktívny život ako ona.

 

Sériu článkov pripravil Slovenský zväz zdravotne postihnutých, Centrum sociálnej pomoci a sociálnych služieb (kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; 043/422 42 02) a Organizácia muskulárnych dystrofikov, Agentúra osobnej asistencie (kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; 0911 268 688, 0907 262 293, 0948 529 976)

Autor: Mgr. Ivana Kostihová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online