piatok, 05 september 2014 00:00

Nestarnúci plavec Branislav Hakel: 6 ŠTARTOV – 6 ZLATÝCH

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Stupne víťazov na 50m prsia, zľava Gyula Vass (Maďarsko), Branislav Hakel (SR), Endre Bors (Maďarsko) Stupne víťazov na 50m prsia, zľava Gyula Vass (Maďarsko), Branislav Hakel (SR), Endre Bors (Maďarsko)

V maďarskej Gyule  sa 22. - 24. augusta konali  už 44. Medzinárodné majstrovstvá Maďarska v plávaní Masters. Za účasti  272 pretekárov z 36 klubov z Maďarska, Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Rakúska a Srbska sa výrazne presadil odchovanec vrútockého a martinského plávania Branislav Hakel z PSK (Plavecký seniorský klub) Žilina.

Historické mesto Gyula sa nachádza v juhovýchodnej časti Maďarska v blízkosti rumunských hraníc neďaleko mesta Békéscsaba. Najväčšou turistickou atrakciou sú hradné kúpele - snáď najkrajšie kúpele v Maďarsku. Kúpele sú vybudované v parku bývalého Almássy kaštieľa na ploche 8,5 hektárov a práve tu sa v otvorenej 50tke uskutočnili preteky v plávaní „masterákov“.

 

Najúspešnejším z výpravy Slovenska sa stal  Branislav Hakel (1963)

V 6 štartoch získal 6 zlatých medailí! Dve v štafetách a štyri v individuálnych disciplínach - na 100m prsia v čase: 1:15,93, 50m voľný spôsob v čase: 0:27,50, 50m prsia v čase: 0:33,86 a na 100m motýlik v čase: 1:07,82, kde vytvoril  nový slovenský rekord vo svojej kategórii! Brani (jeho plavecká prezývka) je s výsledkami aj organizáciou celého podujatia spokojný. Ako sa sám vyjadril: Plávalo sa mi výborne, i keď som mal určité žalúdočné problémy, avšak vynikajúci maďarský guľáš ma vyliečil. V Gyule sme nadviazali nové plavecké priateľstvá a na záverečnom večere sme presvedčili, že aj v tanci vôbec nezaostávane za plávaním. Ďalšie dve zlaté medaily vybojoval v kraulovej a polohovej štafete na 4x50m spolu s plavcami PSK Žilina Pavlíkom, Hrmelom a Jarošom.

 

Zdá sa, že  liečivá termálna voda v bazénoch v Gyule mala  na ich výkony očividne veľmi blahodárne účinky. Podmienky a materiálne vybavenie s akými sa Brani stretol v Maďarsku sa s tými slovenskými nedajú ani porovnávať. Brani: My môžeme o takých iba snívať, avšak v bazéne sme medzi súpermi vzbudzovali rešpekt a úctu. K tomuto výraznému úspechu mu blahoželáme a veríme, že ho obháji v závere plaveckej sezóny 14. – 16. novembra na Zimných medzinárodných majstrovstvách Poľska v plávaní Masters v Katowiciach.

 

Úspešní plavci PSK Žilina, zľava Lukáš Smieško, Branislav Hakel, Rastislav Pavlík, Roman Hrmel, Juraj Jaroš

 

Víťazi 100m prsia, zľava – Endre Bors (Maď.), Gyula Vass (Maď.) Branislav Hakel (SR), Rastislav Pavlík (SR)

Zároveň PSK Žilina pozýva všetkých plavcov 25+ (registrovaných,  ale aj neregistrovaných v SPF) do Žiliny, kde sa bude v dňoch 25. – 26. októbra  konať III. ročník medzinárodných plaveckých pretekov „O POHÁR MESTA ŽILINA“. Bližšie informácie nájdete na www.pskzilina.sk, alebo www.swimmsvk.sk.

 

Autor: Bc. Miriam Migátová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn