piatok, 19 september 2014 00:00

Štúrovci (opäť) v Turci

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Štúrovci (opäť) v Turci Štúrovci (opäť) v Turci

Vstupné priestory zväčša mĺkvej a strohej Slovenskej národnej knižnice sa vo štvrtok popoludní zmenili na nepoznanie. Prebehlo tam slávnostné otvorenie výstavy s názvom Štúrovci v Turci. Výstavu už tradične organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine v priestoroch Slovenskej národnej knižnice. Tentokrát ako prípravu na dvesté výročie narodenia Ľudovíta Štúra, ktoré sa bude oslavovať budúci rok.

Výstava je tematicky zameraná nielen na osobu Ľudovíta Štúra a osobnosti našej minulosti patriace medzi Štúrovcov, ale tiež na miesta v Turci, na ktorých zanechali svoje nemiznúce stopy,“ povedala v úvodnom slove Nataša Petrová. Slávnostné privítanie doplnil hrou na gitare a spevom David Bolek a krátkou recitáciou od Janka Kráľa Zuzana Kmeťová. Autormi diel sú členovia Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov. „Naši výtvarníci, sochári a rezbári touto výstavou len potvrdzujú, že majú čo povedať širokej verejnosti,“ dodáva pani Petrová.

 

Turčianske kultúrne stredisko ročne realizuje viacero výstav a tak ich diela pozná verejnosť nielen v Martine, ale aj na mnohých miestach v regióne a kraji. Ich účasť je pravidelná aj na celoslovenskej výtvarnej súťaži „Výtvarné spektrum“, odkiaľ si domov odnášajú ocenenia. „Príprava takejto udalosti je pomerne dlhou záležitosťou. Začiatok príprav siahal niekedy do prvej polovice roku 2014, kedy sa na stretnutiach Štúdia začalo rozprávať o vzniku tejto tematickej výstavy,“ objasňuje organizátorka. Verejnosť má možnosť si pozrieť vystavené diela do 15.10.2014 vo vestibule Slovenskej národnej knižnice.

Autor: Nina Francelová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn