utorok, 23 september 2014 00:00

Podujatie Darovaný život 2014 vnieslo svetlo do tabuizovanej témy darcovstva orgánov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Podujatie Darovaný život 2014 vnieslo svetlo do tabuizovanej témy darcovstva orgánov Podujatie Darovaný život 2014 vnieslo svetlo do tabuizovanej témy darcovstva orgánov

Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva sa v Martine konal premiérový ročník odborno-spoločenského podujatia Darovaný život 2014. O prípravu podujatia sa zaslúžilo Občianske združenie Darovaný život, Chirurgická klinika a transplantačné centrum Univerzitnej nemocnice v Martine a reklamná agentúra VL MEDIA.

Podujatie otvoril v piatok 19. septembra 2014 odborný seminár pre lekárov s názvom Komunikácia s rodinou kriticky chorého pacienta a pokračovalo v sobotu celodennou akciou určenou širokej verejnosti v martinskom Amfiku. V rámci pestrého programu tu vystúpili hudobné a tanečné zoskupenia, o zábavu sa staralo aj rádio Rebeca. Ukážky svojej činnosti predviedli záchranári, hasiči i policajti. Viacerí návštevníci využili možnosť darovať krv. Podujatie malo za cieľ priniesť verejnosti informácie o darcovstve orgánov a fungovaní transplantačného programu na Slovensku.

 

„Kľúčovým slovom celej akcie je darcovstvo orgánov, tabuizovaná téma, ktorá je prezentovaná mnohokrát v negatívnom zmysle. Transplantácia je vnímaná inak. Bez darcovstva však transplantácia nefunguje. Myslíme si, že informovanosť v tejto oblasti je slabá a práve stav informovanosti sme sa snažili zisťovať prostredníctvom dotazníkov. Išlo o prvý ročník podujatia, no dúfame, že nie posledný. Chceli by sme z tejto akcie spraviť tradíciu a počas ďalších ročníkov budeme môcť porovnávať efekt informovanosti. Ak by si z tejto akcie čo i len jeden človek odniesol informáciu, že darcovstvo pomáha a súhlasil by s ním, tak to splnilo svoj účel,“ uviedol MUDr. Juraj Miklušica, PhD., CETC, chirurg a regionálny koordinátor Transplantačného centra v Martine, ktorý sa problematike transplantácií venuje viac než 11 rokov.

Celonárodná akcia podobného charakteru sa na Slovensku doposiaľ nekonala

Je to severoslovenská akcia ale chceli by sme ju časom rozšíriť na celé Slovensko. Bolo by dobre, keby podujatie zostalo v Martine. Martin má najlepšie Transplantačné centrum čo sa týka darcovského programu. Za minulý rok sme boli najlepší v transplantáciách obličiek v rámci celého Slovenska,“ doplnil Juraj Miklušica a vyzdvihol aj dôležitosť prejavu empatie rodinám darcov: „Sú to kruté príbehy a hoci nie je našim cieľom spraviť z Darovaného života smutnú akciu, sú to osudy, ktoré si ľudia prežívajú a to, že sa o nich bude rozprávať, môže byť pre mnohých z nich akýmsi zadosťučinením. Na tieto rodiny sa veľakrát zabúda, no vďaka môže žiť niekto iný.

 

V prípade, že sa o problematike darcovstva chcete dozvedieť viac, obráťte sa na stránku www.darovanyzivot.sk, kde vám odborníci radi odpovedia na všetky otázky. Podujatie podporili aktívnou účasťou aj hráči MHC Mountfield Martin: Jaroslav Markovič, Dominik Fujerík, Andrej Themár, Michal Dzubina a Jakub Čech.

Autor: Matej Bórik, foto: autor a Igor Pĺž © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn