streda, 24 september 2014 00:00

Študent Gymnázia Jozefa Lettricha bude reprezentovať v Argentíne na IJSO 2014

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Študent Gymnázia Jozefa Lettricha bude reprezentovať v Argentíne na IJSO 2014 Študent Gymnázia Jozefa Lettricha bude reprezentovať v Argentíne na IJSO 2014

Súťaž IJSO je súťaž zameraná mladým vedcom, ktorí v danom kalendárnom roku konania súťaže nedovŕšia 16 rokov. Je to súťaž venovaná oblastiam fyziky, chémie a biológie.

Tento rok sa do celoslovenského kola na Štrbskom plese v Tatrách kvalifikoval i žiak tercie B Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine Ivan Hašto. Odborná komisia na celoslovenskom kole spomedzi zúčastnených vybrala sedem žiakov na základe testov a experimentov z fyziky, chémie a biológie. Testovanie a experimentovanie na Štrbskom plese sa konalo 25., 26. a 27. mája 2014. Ivan Hašto skončil na priebežnom 4. mieste.

Celoslovenské kolo na Štrbskom plese v Tatrách

V septembri 16., 17. 2014 sa konalo ďalšie testovanie týchto siedmych žiakov v Bratislave na FPV UK. Tu Ivan Hašto obstál na 2. mieste, a tak bol vybraný do jedného z dvoch trojčlenných tímov, ktoré budú Slovensko reprezentovať na medzinárodnom kole v Mendoze (Argentína) v decembri tohto roku. Na súťaž žiaka pripravovali pedagógovia z gymnázia Jozefa Lettricha, chémiu pani profesorka Ing. Alena Behúňová, za biológiu pán profesor Mgr. Ján Vaňko a za fyziku pani profesorka Mgr. Lívia Haštová. Žiaka pripravovala i pani Ing. Zuzana Kučírková. Za to im patrí veľká vďaka.

 

Autor: Mgr. Igor Libo © Autorské práva sú vyhradené 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online