Výstava tvorí programovú súčasť celej série výstavných projektov slovenských múzeí známej pod názvom Príbeh predmetu - rok 1914. Literárne múzeum reaguje na túto výzvu literárnou témou reflektujúcou obdobie prvej svetovej vojny: „Výstavou chceme návštevníkom priblížiť súvislosti medzi spoločenskými udalosťami a umeleckou tvorbou v ťažkých časoch prvej svetovej vojny. Predstavujeme literárnu tvorbu vybraných spisovateľov, ktorí v tom čase žili a tvorili. Väčšiny z nich sa vojna dotkla priamo a ich tvorbu výrazne ovplyvnila,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.
Titul výstavy odkazuje na jednu z najemotívnejších zbierok sonetov zachytávajúcich toto obdobie
"Hviezdoslavove Krvavé sonety svojou literárnou hodnotou a silným myšlienkovým posolstvom potvrdzujú nevšedný talent svojho tvorcu. Sú nielen básnickou metaforou označujúcou skazu, ktorú za sebou zanechala prvá svetová vojna, ale pomyselne otvárajú celý rad ďalších umeleckých reflexií z obdobia prvej svetovej vojny, alebo po nej. Odpovede, ktoré nachádzame v Krvavých sonetoch sú veľmi súčasné a sú nesmierne aktuálne, aj keď prvá svetová vojna je už dávno za nami," dodala riaditeľka LM SNK Jarmila Kováčová.
"Vyhlásenie vojnového stavu a vojenskej mobilizácie uprostred leta 1914 okamžite zasiahli do každodennej reality. Mobilizačný rozkaz postupne poslal na bojiská prvej svetovej vojny viac ako 400 000 vojakov z územia dnešného Slovenska, z toho viac ako 70 000 ich padlo a vyše 70 000 sa ich vrátilo ranených a zmrzačených. Na začiatku nikto nepredpokladal, aké hrôzy vojny bude musieť zažiť celá jedna generácia. Osobná skúsenosť vojakov, účastníkov masového vraždenia žijúcich v tvrdých bojových podmienkach sa v mysliach miesila s osobnou pamäťou ľudí so zázemia, vrátane žien a detí. Bola to trauma, ktorú umelecky silne odráža aj svet umenia, predovšetkým výtvarné umenie a pôvodná slovenská literárna tvorba," zaznelo v príhovore autora výstavy Pavla Máťuša.
Výstava, ktorej súčasťou je farebný katalóg a detský sprievodca, pozostáva z 18 panelov, obsahuje 130 originálnych zbierkových predmetov, 62 knižných exponátov, 20 archívnych jednotiek, 22 vecných pamiatok a 18 výtvarných zbierok. Sprevádza ju bohatý výber textov a fotodokumentov. Súčasťou výstavy je tiež interaktívna prezentácia projektu Europeana 1914-1918 a audiovizuálny dokument Krvavé sonety - slovenská literatúra a prvá svetová vojna, zachytávajúci spomienky vybraných slovenských spisovateľov. Medzi prezentovanými literárnymi osobnosťami sú Janko Jesenský, Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský, Pavol Orszáh Hviezdoslav, Martin Rázus , Milo Urban a ďalší. Výstava potrvá až do konca novembra. Literárne múzeum ponúka počas trvania výstavy aj ďalšie sprievodné aktivity. Jedným z plánovaných podujatí je aj scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919, ktoré sa uskutoční 2. októbra 2014 o 17. h v Audiovizuálnej sieni LM SNK.
Názov výstavy: Krvavé sonety - Slovenská literatúra a prvá svetová vojna
Miesto konania: Slovenská národná knižnica - Literárne múzeum, Martin
Priestory: Galéria literatúry a umenia
Otvorenie výstavy: 25. september 2014 o 16.00 hod.
Ukončenie výstavy: 30. november 2014
Autor koncepcie výstavy: Mgr. Pavol Máťuš
Autor: Matej Bórik, Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. © Autorské práva sú vyhradené