Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 28 september 2014 00:00

Výstava Krvavé sonety približuje spomienky slovenských spisovateľov na 1. svetovú vojnu

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Výstava Krvavé sonety približuje spomienky slovenských spisovateľov na  1. svetovú vojnu Výstava Krvavé sonety približuje spomienky slovenských spisovateľov na 1. svetovú vojnu

Pri príležitosti stého výročia vypuknutia prvej svetovej vojny pripravila Slovenská národná knižnica pre svojich návštevníkov reprezentatívny výstavný projekt Krvavé sonety - Slovenská literatúra a prvá svetová vojna. Slávnostné otvorenie výstavy prebehlo vo štvrtok 25.9.2014 v priestoroch Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice.

Výstava tvorí programovú súčasť celej série výstavných projektov slovenských múzeí známej pod názvom Príbeh predmetu - rok 1914. Literárne múzeum reaguje na túto výzvu literárnou témou reflektujúcou obdobie prvej svetovej vojny: „Výstavou chceme návštevníkom priblížiť súvislosti medzi spoločenskými udalosťami a umeleckou tvorbou v ťažkých časoch prvej svetovej vojny. Predstavujeme literárnu tvorbu vybraných spisovateľov, ktorí v tom čase žili a tvorili. Väčšiny z nich sa vojna dotkla priamo a  ich tvorbu výrazne ovplyvnila,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.

 

Titul výstavy odkazuje na jednu z najemotívnejších zbierok sonetov zachytávajúcich toto obdobie

"Hviezdoslavove Krvavé sonety svojou literárnou hodnotou a silným myšlienkovým posolstvom potvrdzujú nevšedný talent svojho tvorcu. Sú nielen básnickou metaforou označujúcou skazu, ktorú za sebou zanechala prvá svetová vojna, ale pomyselne otvárajú celý rad ďalších umeleckých reflexií z obdobia prvej svetovej vojny, alebo po nej. Odpovede, ktoré nachádzame v Krvavých sonetoch sú veľmi súčasné a sú nesmierne aktuálne, aj keď prvá svetová vojna je už dávno za nami," dodala riaditeľka LM SNK Jarmila Kováčová.

 

"Vyhlásenie vojnového stavu a vojenskej mobilizácie uprostred leta 1914 okamžite zasiahli do každodennej reality. Mobilizačný rozkaz postupne poslal na bojiská prvej svetovej vojny viac ako 400 000 vojakov z územia dnešného Slovenska, z toho viac ako 70 000 ich padlo a vyše 70 000 sa ich vrátilo ranených a zmrzačených. Na  začiatku nikto nepredpokladal, aké hrôzy vojny bude musieť zažiť celá jedna generácia. Osobná skúsenosť vojakov, účastníkov masového vraždenia žijúcich v tvrdých bojových podmienkach sa v mysliach miesila s osobnou pamäťou ľudí so zázemia, vrátane žien a detí. Bola to trauma, ktorú umelecky silne odráža aj svet umenia, predovšetkým výtvarné umenie a pôvodná slovenská literárna tvorba," zaznelo v príhovore autora výstavy Pavla Máťuša.

Výstava, ktorej súčasťou je farebný katalóg a detský sprievodca, pozostáva z 18 panelov, obsahuje 130 originálnych zbierkových predmetov, 62 knižných exponátov, 20 archívnych jednotiek, 22 vecných pamiatok a 18 výtvarných zbierok. Sprevádza ju bohatý výber textov a fotodokumentov. Súčasťou výstavy je tiež interaktívna prezentácia projektu Europeana 1914-1918 a audiovizuálny dokument Krvavé sonety - slovenská literatúra a prvá svetová vojna, zachytávajúci spomienky vybraných slovenských spisovateľov. Medzi prezentovanými literárnymi osobnosťami sú Janko Jesenský, Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský, Pavol Orszáh Hviezdoslav, Martin Rázus , Milo Urban a ďalší.  Výstava potrvá až do konca novembra. Literárne múzeum ponúka počas trvania výstavy aj ďalšie sprievodné aktivity. Jedným z plánovaných podujatí je aj scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919, ktoré sa uskutoční 2. októbra 2014 o 17. h v Audiovizuálnej sieni LM SNK.

Názov výstavy:   Krvavé sonety - Slovenská literatúra a prvá svetová vojna

Miesto konania: Slovenská národná knižnica - Literárne múzeum, Martin

Priestory: Galéria literatúry a umenia

Otvorenie výstavy: 25. september 2014 o 16.00 hod.

Ukončenie výstavy: 30. november 2014

Autor koncepcie výstavy: Mgr. Pavol Máťuš

 

Autor: Matej Bórik, Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky