streda, 01 október 2014 00:00

Večer nového šansónu potešil vyznávačov poézie

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Večer nového šansónu potešil vyznávačov poézie Večer nového šansónu potešil vyznávačov poézie

Sobotňajší koncert zoskupenia Poetrio na Mestskej scéne Martin bol potešením ducha i mysle. V príjemnom programe Večer nového šansónu troch mladých dám - Kamily Šimonovej, Nadeždy Holenkovej a Karin Loudovej sa klavír, violončelo a spev dokonale snúbili s hodnotnými básnickými textami jednej z najvýraznejších amerických autoriek 19. storočia Emily Dickinsonovej.

Po viac než dvoch rokoch snaženia sa jasnú predstavu skladateľky Kamily Šimonovej podarilo pretaviť do reality, hudobníčky dali dokopy svoj talent a začali spolu úspešne vystupovať. "Tento projekt vznikol v mojej hlave už dávnejšie. Dostal sa ku mne krásny text, ktorý som veľmi dlho hľadala. Oslovovala som rôznych pisálkov a básnikov, no texty sa mi nepozdávali, lebo nešli až tak do hĺbky. Keď mi raz kamarátka dala knižku Emily Dickinsonovej, zistila som, že v jej dielach je veľmi dobrý potenciál pre ďalšiu tvorbu, pretože básne majú približne takú dĺžku, akú má mať skladba a sú veľmi jadrné, idú do hĺbky. Hoci sa zdá, že sú to jednoduché texty, tá podstata v nich je. Takže som neváhala a zhudobnila som ich. Potom som oslovila moju čelistku a moju speváčku. Zohnať speváčku bol veľký problém. Trvalo minimálne dva roky, kým sme si v tomto zložení mohli po prvý krát zahrať," priblížila začiatky Poetria klaviristka Kamila Šimonová.

 

"Aktuálne máme za sebou dva koncerty na Kremnických gagoch, kde sme sa veľmi zohrali, reakcie boli veľmi dobré a chcú nás tam vidieť opäť o rok.  Myslím si, že aj dnešný koncert bol výborný čo sa týka reakcií publika," dodala Kamila Šimonová, ktorá má za sebou aj úspešnú spoluprácu so známym slovenským spisovateľom a textárom Danielom Hevierom. "Pre mňa je prioritou kvalita a to, aby text nebol plytký. Máločo z toho, čo počúvame v dnešných rádiách, spĺňa moje kritéria. Aj samotný žáner, ktorý hráme si to vyžaduje, pretože ide o niečo na pomedzí alternatívy a vážnej hudby a k tomu by sa bežné texty jednoducho nehodili . Mala som v rukách asi päť knižiek v českom preklade od Emily Dickinsonovej a bolo sa treba tými básňami naozaj veľmi prehrabať. Niežeby neboli všetky dobré, ale je to autorka, ktorá má dve hlavné témy. Jednou je smrť a  druhou nesmrteľnosť. Spievať hodinu o smrti by asi nebol dobrý nápad, takže som sa snažila vybrať tie, v ktorých bola prítomná nesmrteľnosť. Iste by sa dalo nájsť aj zopár ďalších, takže keby sme po čase chceli tento program rozšíriť, určite by to bolo možné," uviedla Kamila Šimonová.

 

V najbližšej dobe čakajú Poetrio koncerty v knižniciach

"Keďže ide o zhudobnenú svetovú poéziu, tento projekt je do knižníc veľmi vhodný," dodala hudobníčka. V Martine by si dámy určite rady zahrali aj na ďalších scénach: "Uvidíme, ako sa to vyvinie. Ak o nás poletí dobrý chýr, tak nebudeme mať problém. Veľmi príťažlivú atmosféru má pre nás napríklad Bar Museum, kam by tiež naša hudba dobre zapadla," prezradila Kamila plány zoskupenia Poetrio.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online