pondelok, 13 október 2014 00:00

Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia

Chcete zistiť viac o svojich predkoch? Zaujíma vás rodostrom vašej rodiny? Národný biografický ústav Slovenskej národnej knižnice /SNK/ pripravil genealogickú konferenciu v spolupráci so Slovenskou genealogicko-heraldickou spoločnosťou  a Slovenským národným archívom. Na prednášky a diskusie o osobnostiach, ktoré formovali osudy našich predkov pozývame odbornú i laickú verejnosť v dňoch 15. a 16. októbra 2014, do Konferenčnej sály SNK.

Genealógia, teda pátranie po predkoch a súvislostiach už dávno nie je len čisto odbornou záležitosťou. V praxi si stále viac laikov zhromažďuje informácie o svojich predkoch, zostavujú si rodostromy. Svedčí to o tom, že genealógia sa teší veľkému záujmu“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. O autorite predkov v tradičnej čínskej spoločnosti, vplyv učiteľa na žiaka, príspevky o vzťahu k predkom, učiteľom a vzdelancom vo východných i západných kultúrach či vzory, ktoré mali vplyv na konkrétne rodiny – to sú len niektoré  zaujímavé témy, ktoré odznejú na konferencii. Prednášať budú napríklad Marina Čarnogurská, Šarlota Drahošová, Sádhvi Párvati či Ján Golian.

 

Posledný blok príspevkov bude venovaný knihám a dielam, ktoré po našich predchodcoch ostávajú, aby nás inšpirovali, a ktoré tu ostanú po nás, aby inšpirovali potomkov. Pôjde o praktický workshop, počas ktorého súčasní tvorcovia  - autori, vydavatelia, knižní grafici a tlačiari - priblížia, ako knihy vznikajú. Na označenie učiteľa sa v starobylom jazyku sanskrite, z ktorého vznikli mnohé indoeurópske jazyky vrátane slovenčiny, používa výraz „guru“. „Gu“ je tma, „ru“ je svetlo. Gu-ru je ten, kto vedie ostatných z tmy k svetlu, z „tmy nevedomosti“ k „svetlu poznania“. Toto podujatie je venované všetkým záujemcom o hľadanie vlastných predkov a všetkým tým, ktorí kedy prispeli k ich vzdelávaniu a ktorí dvíhajú spoločnosť k poznaniu. Bude teda aj akýmsi symbolickým poďakovaním všetkým učiteľom.

 

Slovenská genealogicko-heraldická spoločnosť vznikla v roku 1991 v Martine na podporu všetkých tých, ktorí sa zo záľuby, vedecky alebo komerčne venujú štúdiu príbuzenských vzťahov rodín so vzťahmi k územiu Slovenska, genealógie, heraldiky a iných príbuzných disciplín. Sídli v priestoroch SNK. SNK už roky podporuje bádateľov so záujmom o hľadanie vlastných predkov, spolupracuje na celoslovenských aj medzinárodných projektoch v tejto oblasti.

 

Na stiahnutie: kompletný program


Autor: Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online