Reklama
štvrtok, 16 október 2014 00:00

Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia Osobnosti v živote rodín – genealogická konferencia

Národný biografický ústav Slovenskej národnej knižnice /SNK/ pripravil genealogickú konferenciu v spolupráci so Slovenskou genealogicko-heraldickou spoločnosťou  a Slovenským národným archívom. Na prednášky a diskusie o osobnostiach, ktoré formovali osudy našich predkov priši odborníci, ale aj  laická verejnosť. Diskutovali v Konferenčnej sále SNK.

„Genealógia, teda pátranie po predkoch a súvislostiach už dávno nie je len čisto odbornou záležitosťou. V praxi si stále viac laikov zhromažďuje informácie o svojich predkoch, zostavujú si rodostromy. Svedčí to o tom, že genealógia sa teší veľkému záujmu“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. O autorite predkov v tradičnej čínskej spoločnosti, vplyv učiteľa na žiaka, príspevky o vzťahu k predkom, učiteľom a vzdelancom vo východných i západných kultúrach či vzory, ktoré mali vplyv na konkrétne rodiny – to sú témy, ktoré odzneli na konferencii.

Posledný blok príspevkov bol venovaný knihám a dielam, ktoré po našich predchodcoch ostávajú, aby nás inšpirovali, a ktoré tu ostanú po nás, aby inšpirovali našich potomkov. Počas praktického workshopu súčasní tvorcovia  - autori, vydavatelia, knižní grafici a tlačiari – priblížili návštevníkom, ako knihy vznikajú. Slovenská genealogicko-heraldická spoločnosť vznikla v roku 1991 v Martine na podporu všetkých tých, ktorí sa zo záľuby, vedecky alebo komerčne venujú štúdiu príbuzenských vzťahov rodín so vzťahmi k územiu Slovenska, genealógie, heraldiky a iných príbuzných disciplín. Sídli v priestoroch SNK, ktorá už roky podporuje bádateľov so záujmom o hľadanie vlastných predkov, spolupracuje na celoslovenských aj medzinárodných projektoch v tejto oblasti.

 


Autor: Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online