pondelok, 21 január 2013 19:35

Predstavujeme sa: Vydavateľstvo Matice slovenskej. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Ukážka vrchnej časti obálky knihy Jozefa Horáka - Slovenské povesti. Ukážka vrchnej časti obálky knihy Jozefa Horáka - Slovenské povesti.

Dejiny Matice slovenskej sú úzko spojené s tlačeným slovom, s jeho vydávaním, šírením, uchovávaním. Vydavateľstvo Matice slovenskej vzniklo v roku 1863, súčasne s Maticou slovenskou. Od svojho vzniku Matica slovenská v každej etape svojho pôsobenia priťahovala do Martina početný okruh „ľudí knihy“ – vzdelancov, kultúrnych manažérov, knihovníkov, tlačiarov.

Vydavateľstvo Matice slovenskej.Za 150 ročnú vydavateľskú činnosť založila Matica slovenská vyše stovky edícií rôzneho druhu a trvania. V súčasnosti sú kľúčovými edíciami Knižnica Slovenských pohľadov, edícia Slovenský svet (tvorba Slovákov žijúcich v zahraničí), Povesťová mapa Slovenska a edícia Slovenské príbehy. V súčasnosti sa Vydavateľstvo Matice slovenskej orientuje výlučne na pôvodnú slovenskú literatúru v širokom žánrovom spektre, od slovníkových diel a vysoko odbornej spoločenskovednej literatúry až po krásnu a detskú literatúru.

Počas svojej 150. ročnej histórie získalo VMS nespočetné množstvo ocenení. Z tohto pohľadu patrí medzi najúspešnejšie tituly kniha Milana Vároša - Stratené slovenské poklady I. a II., ktorá sa pýši Cenou Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru, Cenou ministra kultúry SR, medzinárodnú hlavnú cenu E. E. Kischa a Cenu Klubu spisovateľov literatúry faktu,  úspešná z hľadiska ocenení bola učebnica Dejepisu pre 8. ročník ZŠ a 3. ročník Gymnázia, Príbehy zo Starej Bratislavy od Viery Ryšavej, Niesť bremeno a spievať od Milana Rúfusa, ktoré boli ocenené Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu SR. Úspešné sú aj tituly vydané v rámci edície Povesťová mapa Slovenska, ktorá ponúka unikátnu kolekciu povesťových zbierok  z najrôznejších kútov Slovenska (Slovenské povesti III. od Jozefa Horáka, Povesti o slovenských hradoch od Štefana Moravčíka, Turčianske povesti, Kysucké povesti, Tatranské povesti...  atď.).

Ročne vydá Vydavateľstvo Matice slovenskej cca 30 titulov. Najväčší záujem širokej verejnosti je o literatúru faktu, historickú literatúru a literatúru pre deti a mládež. Najobľúbenejšími slovenskými autormi, ktorých počiny vyšli vo Vydavateľstvo Matice slovenskej sú: Marta Hlušíková, Ladislav Hrubý, Hana Košková, Zuzana Kuglerová, Štefan Moravčík, Ladislav Ťažký, Milan Vároš. Vydavateľstvo Matice slovenskej spolupracuje aj s poprednými slovenskými ilustrátormi.  Spomeňme aspoň Zuzanu Bočkayovú – Brunckovú (1980), držiteľku Ceny ministra kultúry SR za vynikajúce ilustrácie a tiež ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2007, ktoré získala za svoje ilustrácie v knihe pre deti Byť dráčikom je úžasné! Mnohé ocenenia v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska a Cenu Bibiany – Najkrajšia detská kniha  získal za svoju grafickú tvorbu aj výtvarný redaktor Matice slovenskej Igor Štrbík (1964).

Vydavateľstvo Matice slovenskej.Významná je aj spolupráca s Jurajom Martiškom (1969), ktorý tvorí väčšinou pre mládež, pričom jeho ilustrácie majú ľahký kresliarsko-maliarsky štýl. Z pomedzi knižných diel vydaných v Matici slovenskej možno nájsť jeho ilustrácie napríklad v knihách Braček Jelenček, Kľúčik od trinástej komnaty. Opomenúť však nemožno ani spoluprácu s ďalšími významnými ilustrátormi a knižnými grafikmi ako sú Miroslav Cipár, Ľudovít Hološka, Martin Kellenberger, Miroslav Knap, Miloš Kopták, Dana Moravčíková, Peter Šabo, Peter Uchnár,  Ivan Bílý, Peter Ďurík, Ján Novosedliak i s dnes už nežijúcimi Igorom Rumanským , Robertom  Brožom, Pavlom  Menichom a ďalšími.

S Vydavateľstvom Matice slovenskej spolupracujem, odkedy sa stali súčasťou mojej práce knižné súťaže, teda už pätnásť rokov. Vážim si výsledky práce vydavateľstva, pretože významnou mierou prispievajú ku kvalite knižnej kultúry na Slovensku“, Eva Cíferská, oddelenie knižnej kultúry a sekretariát Slovenskej sekcie IBBY. „V oceáne bezhraničnej komercionalizácie vydávania a predajakníh je pre slovenského spisovateľa veľmi potrebné, aby v diaľke zazrel aspoň kúsok pevnej zeme. Vydavateľstvo Matice slovenskej v Martine je takýmto ostrovom nádeje pre pôvodnú slovenskú tvorbu“, Anton Hykisch, spisovateľ.

Najnovšie knižné prírastky Vydavateľstva Matice slovenskej: Slovenská vlastiveda – Nitrianska župa a Košická župa, Priatelia dažďa, Uľa – Fuľa krotí farby, Maľovaná písanka, v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou vyšla publikácia Kde mŕtvi žijú a nemí hovoria (archívne rarity).

Adresa: Mudroňova 1, 036 52, Martin
Web: http://www.vydavatel.sk, www.matica.sk
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľ: Mgr. Stanislav Muntág

Autor: Mgr. Eva Lacová, marketing MS

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn