utorok, 04 november 2014 00:00

Katarína Javornícka: V dnešnej dobe človek najlepšie uspeje s vlastnými nápadmi

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Katarína Javornícka: V dnešnej dobe človek najlepšie uspeje s vlastnými nápadmi Katarína Javornícka: V dnešnej dobe človek najlepšie uspeje s vlastnými nápadmi

Umelecky nadaná mladá mamima Katarína Javornícka pochádzajúca z Turčianskych Teplíc sa tvorbe originálnych šitých a háčkovaných výrobkov začala venovať pred tromi rokmi. K práci, ktorá sa dá robiť v domácom prostredí ju priviedol nepriaznivý zdravotný stav jej dcérky. V jej všestrannej tvorbe však nájdete omnoho viac než len textilné dekorácie či hračky. Darí sa jej aj v predaji detského oblečenia, či obrazov zachytávajúcich prírodné i abstraktné motívy. Okrem toho ju na podujatiach v Turci môžete vidieť pri obľúbenom maľovaní na tvár.

Mohla by ste predstaviť vašu tvorbu? Čomu všetkému sa venujete?

Sú to predovšetkým šité a háčkované hračky, levanduľové a vianočné dekorácie, pletené čiapky, detské oblečenie a doplnky, maľované tričká. V poslednej dobe sú veľmi žiadané aj čelenky z kvietkov alebo jesenných plodov.

 

Čo vás k týmto činnostiam priviedlo?

Šitej tvorbe sa venujem zhruba tri roky. Začala som vlastne preto, lebo som musela zostať doma s dcérkou, ktorá je po protinádorovej liečbe. Nakoľko som nemohla nastúpiť do zamestnania, rozhodla som sa pracovať doma. Najprv som začala maľovať obrazy a prvé roky sa mi celkom darilo. Na ručnej tvorbe zbohatnúť nedá, je to tak akurát na prežitie, ale človeka to baví. Keďže nemám možnosť chodiť do práce, som rada, že sa mi darí predávať a ľuďom sa moja tvorba páči.

 

Kde ste sa priučila ručným prácam?

Mám ukončenú Školu úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, odbor Modelovanie a navrhovanie odevov. Na škole sme sa učili rôzne techniky, od maľby, cez šitie, až po navrhovanie výrobkov. Strednú školu som skončila pred trinástimi rokmi, no to, čo som vyštudovala ma začalo živiť až pred spomínanými troma rokmi. Okrem mojej tvorby sa venujem ešte aj lektorovaniu, vediem kurzy šitia.

 

Vaše portfólio je naozaj široké. Ako sa vám darí s predajom vašich výrobkov?

Robím vecičky pre deti aj pre dospelých, vyrábam aj na objednávku. Venujem sa prevažne dekoráciám, najradšej tým vianočným, tie sa dosť dobre predávajú cez internet. Na internete je taký hlavný ťah, keď mi skončí v lete sezóna a už nechodím so stánkom. Už v októbri mi začínajú chodiť vianočné objednávky a s nimi mám plné ruky práce až do januára. Portfólio mojich výrobkov mám nafotené a podľa toho, koľko si čoho zákazníci objednajú, dorobím potrebný počet kusov. To mi umožňuje pracovať doma v teple a v zimných mesiacoch už nemusím chodiť na predajné akcie. Naopak v lete sa internetu moc nevenujem, lebo chodím predávať naživo a nestíhala by som to všetko. Hračky alebo detské oblečenie predávam prevažne na akciách.

Čo vás baví najviac? Je to skôr maľovanie obrazov alebo ručné práce?

Najradšej mám tvorbu hračiek, tam má človek neobmedzené možnosti vyhrať sa s tvarmi, farbami a štýlmi. Môžete vytvoriť v podstate  čokoľvek.

 

Čo vás najviac inšpiruje?

Nejaké nápady alebo obrázky nevyhľadávam. Modely si rovno strihám z látky. Robím podľa seba, podľa vlastnej fantázie a nepotrebujem niekoho kopírovať alebo niečo napodobňovať. Myslím si, že v dnešnej dobe človek najlepšie uspeje s vlastnými nápadmi.  Na niektorých veciach pracujeme spoločne s dcérkou, maľuje fixkami na tričká a potom ich spolu vyfarbujeme. Tričká mali na internete veľký úspech, hoci mali vyššiu cenu. Predávali sme ich s tým, že peniažky poputujú na dcérkinu liečbu. V súvislosti s jej zdravotným stavom máme neustále zvýšené výdavky, chodievame na pravidelné kontroly do Bratislavy. Táto naša situácia ma vlastne strašne motivuje stále niečo vymýšľať a vytvárať niečo nové.

 

Na ktorých akciách a jarmokoch Vás mohli ľudia v lete vidieť?

Snažím sa chodiť viac-menej po regióne lebo je toho tu dosť. Od minulého roka som sa začala venovať aj maľovaniu na tvár pre deti, takže keď nejdem predávať idem aspoň maľovať. Som výtvarníčka, takže je mi to blízke. Najlepšie sú z môjho pohľadu také akcie, kde sú len ruční výrobcovia a kam chodia ľudia, ktorí už majú určitý vkus, vedia oceniť skutočnú ručnú prácu a vedia za ňu aj zaplatiť. Keď sa s tým človek chce uživiť, tak to nemôže predávať za cenu materiálu. Pozitívne hodnotím napríklad Mošovský jarmok, ktorý má naozaj dobrú kúpnu silu. Keď má človek dobré miesto, dá sa tam celkom dobre popredať. Keďže mám dosť pestrý sortiment, každý si väčšinou niečo vyberie. Bola som na rôznych akciách, veľmi príjemné boli napríklad Deň turčianskeho vidieka  v Gaderi alebo Deň radosti v Trebostove. Nedávno som sa zúčastnila aj na Martinských dožinkoch, čo je tiež jedna z akcií, ktorá dáva priestor výhradne ručným výrobcom.

 

Máte nejaký odkaz pre ženy, ktoré by sa niečomu podobnému chceli venovať?

Pokiaľ sa niekto rozhodne, že sa tomu ide venovať a ide v tom podnikať, musí byť hlavne veľmi kreatívny a vynaliezavý. Nie je to pre každého. Je možné sa s tým celkom dobre uživiť, ale človek musí stále pracovať, dopĺňať zásoby, prinášať stále niečo nové.

 

Aké sú vaše najbližšie plány a predstavy, čo sa týka vášho podnikania?

Určite by som mala rada svoje priestory, nejakú malú predajničku, no pri dnešných cenách prenájmov je ťažko povedať, či by som bola v zisku. Momentálne sa mi najviac oplatí predávať naživo na akciách. Predaj cez internet je rizikovejší, treba riešiť objednávky, poštu, provízie. Mám aj vlastné stránky, na ktorých prezentujem svoju tvorbu. Moje obrazy môžete nájsť na www.najobrazy.eu, ostatné výrobky na www.najvecičky.sk. Táto stránka je zatiaľ len informatívna, ale plánujem na nej spustiť ja e-shop.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn