Vytlačiť túto stránku
pondelok, 17 november 2014 23:15

Kniha Spoveď bez hriechu vám okorení život štipľavými aforizmami

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Kniha Spoveď bez hriechu vám okorení život štipľavými aforizmami Kniha Spoveď bez hriechu vám okorení život štipľavými aforizmami

V zaplnenej sále Mestskej scény Martin pokrstili novú knihu aforizmov autorov Jula Ondreja a Bruna Horeckého - Spoveď bez hriechu. Ani náhodou sa nejedná o prvý spoločný počin spomínaných autorov. Bruno ilustroval už mnohé Julove aforistické knižky, napr. Tak kopni a uvidíš?! (2008), Manéž za tároupharma show (2010) či titul Za hrsť žihadiel (2013). Spoveď bez hriechu je už ich ôsmim spoločným dielom.

Dá sa povedať, že aforista, esejista a básnik Julo Ondrej tvorí s martinským karikaturistom, ilustrátorom a pedagógom Brunom Horeckým dnes už legendárnu dvojicu: "Keď som mal asi 50 rokov, Bruno ma oslovil jednou úžasnou kresbou, ktorá bola milá a veselá a dodnes vo mne evokuje to, že aforizmus, písané slovo bez vizualizácie, teda bez kresby či ilustrácie je niečo smutné, nekompletné. Až keď k tomu Bruno dodá ten svoj esprit, vtedy to má význam , vtedy to má šťavu a stojí to za to. Keď nejaký aforizmus píšem, tak presne viem, čo k nemu Bruno dokáže trefné, štipľavé a zároveň veselé nakresliť," priblížil Julo Ondrej čaro dlhoročne spolupráce s Brunom Horeckým.

Krstným otcom Spovede bez hriechu sa stal primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, ktorý knihu plnú pichľavého humoru pokrstil netradične, škótskymi bodliakmi zo slovenskej zeme. "Pevne verím, že táto naša kniha nie je posledná, a že sa rozbehneme ďalej a každý rok si okoreníme vlastné svedomie a aj to vaše ďalšími aforizmami. Chceme, aby boli pestrofarebné a bodliakové pre nás všetkých a budem rád, ak vás knižka poteší, nakopne. A keď si budete myslieť, že už ste naozaj dokonalí, skúste po nej siahnuť a prečítať si pár aforizmov," odkázal čitateľom autor Julo Ondrej. Zábavným krstom publikum sprevádzal Marián Lechan a hudobným osviežením večera bola kapela Ľubo Šamo project. 

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky