Reklama
nedeľa, 30 november 2014 21:23

FACE TO FACE – Očami jem krásu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
FACE TO FACE – Očami jem krásu FACE TO FACE – Očami jem krásu

Ďalší tohtoročný diskusný večer s umelcami pod hlavičkou projektu FACE TO FACE s názvom Očami jem krásu bude venovaný literatúre a vizuálnemu umeniu. Literárne pásmo o živote a diele Genadija Ajgiho - " výnimočného básnika súčasnej ruskej avandgardy", blízkeho priateľa Borisa Pasternaka v posledných rokoch jeho života. Jeho poézia bola spočiatku príbuzná jeho tvorbe, rokmi sa však postupne prepracoval k úplnému minimalizmu. Krátke verše, vybrúsené až na samú podstatu, jedinečným spôsobom zachytávajú podstatné veci nášho života.

V druhej časti večera nás čaká zaujímavé rozprávanie s výtvarníkom, konceptualistom a súčasne neúnavným občianskym aktivistom Rudom Sikorom, ktorý bol okrem iného aj jednou z veľkých osobností novembrovej revolúcie u nás. Jeho diela často vyjadrujú základné existencionálne vzťahy ku prírode, k zemi, vesmíru. Nevyhýba sa ani spoločenským témam, či takzvaným veľkým témam, ktoré akoby dnes už neboli v móde. Ale oni v skutočnosti neboli v móde nikdy, ak už za také nepokladáme jednorozmerné angažované umenie v minulosti. 

 

Veríme, že aj týmito rozmermi svojej tvorby sú diela Genadija Ajgiho a Ruda Slobodu blízke, že ich vzájomný tvorivý dialóg bude zaujímavý aj pre divákov Turčianskej galérie. Hudobným hosťom večera je Juraj Dorica a jeho hudobné spracovanie poézie Genadija Ajgiho. Program pripravil a moderuje Ján Brezina. Hneď na druhý deň 5. 12. 2014 sa uskutoční ďalšie podujatie Umenie v móde, móda v umení v spolupráci s martinskou módnou návrhárkou Andreou Kohútovou. Posledným podujatím bude Vianočný koncert  v spolupráci  SZUŠ M. Haľamovej Martin, ktorý sa uskutoční 19. 12. 2014.

 

Autor: Terézia Závacká © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Reklama