Reklama
utorok, 23 december 2014 00:00

Obrazy Petra Šaba si vás podmania umeleckým spracovaním aj svojou obsahovosťou Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Obrazy Petra Šaba si vás podmania umeleckým spracovaním aj svojou obsahovosťou Obrazy Petra Šaba si vás podmania umeleckým spracovaním aj svojou obsahovosťou

V polovici decembra sa obdivovatelia umenia stretli v Turčianskej galérii na vernisáži výstavy Obrazy, realizovanej pri príležitosti životného jubilea turčianskeho maliara Petra Šaba. Slávnostný program vernisáže hudobne doprevádzal Ľubo Šamo so svojou vlastnou tvorbou.

Po trinástich domácich a troch zahraničných výstavách sa jedná o poslednú výstavu, ktorú Turčianska galéria v tomto roku pre svojich priaznivcov pripravila. Výstava Petra Šaba sprístupňuje viac ako 50 diel, ktoré prezentujú výber z jeho päťročnej sústredenej a cieľavedomej práce. Východiskom jeho tvorby je bytostný záujem o človeka a jeho osobné krehké intímne svety.

 

Peter Šabo sa narodil v Žitavanoch pri Zlatých Moravciach v roku 1954

"Po absolvovaní strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave študoval na Vysokej škole výtvarných umení. Štúdium ukončil na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie v roku 1982. Žije a tvorí v Martine, profilové výstavy mal v Turčianskej galérii v rokoch 1993 a 2004. V roku 1994 vystavoval v Pálffyho paláci v Bratislave. Prierezovú výstavu mal v Turčianskej galérii aj v roku 2009. Vystavoval v Holandsku i Francúzsku. V roku 2000 získal ocenenie za ilustrácie ku knihe poetky Aleny Doležalovej Milujem túlavých psov. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej knižnice, Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici a taktiež v Turčianskej galérii, no najväčšia časť jeho obrazov sa ocitla v zbierkach súkromných zberateľov," priblížil maliarove úspechy riaditeľ Turčianskej galérie Ľubomír Kraľovanský.

V ústraní svojho ateliéru komunikuje Peter Šabo s odkazom Miloša Alexandra Bazovského, ktorý pred desaťročiami obýval ten istý ateliér. Rovnako ako on, v ňom experimentuje a tvorí.

Umeleckou tvorbou Petra Šaba previedol prítomných kurátor výstavy Karol Maliňák: "Obrazy Petra Šaba sú ozvenami mikrosvetov premietaných na scenérie civilných priestorov nášho bytia. Jeho námetom i dejovou osnovou sú vzťahové relácie každodenného života, problémy v komunikácii, schopnosti človeka vyjadriť slovami či neverbálnou rečou jeho túžby, želania a práve tak i obavy o ich akceptáciu. Jeho prácu sprevádza množstvo vnútorných imaginárnych dialógov, myšlienok, predovšetkým o umení a tvorbe, ale nie len o tom, ale aj o ľudských vlastnostiach, ktoré k tvorbe a životu neodmysliteľne patria. "

 

Expresívne maľby plné transcendujúcich momentov a anonymných postáv charakteristické žiarivými farbami a zaujímavou štruktúrou môžete v Turčianskej galérii obdivovať až do 1. februára 2015. Tak, ako rok 2014 v galérii výstavou turčianskeho výtvarníka končí, tak výstavami turčianskych umelcov bude v roku 2015 pokračovať. Galéria pripravuje výstavu POCTA GALANDOVI, či výstavu KRAJINA SLOVENSKO Oľgy Krýslovej.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Reklama