sobota, 26 január 2013 20:50

Výťažok z Primátorského punču putoval na detskú JISku do Univerzitnej nemocnice v Martine

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Výťažok z Primátorského punču putoval na detskú JISku do Univerzitnej nemocnice v Martine Výťažok z Primátorského punču putoval na detskú JISku do Univerzitnej nemocnice v Martine

Každý, kto sa medzi 6. a 22. decembrom nechal na Divadelnom námestí zlákať vôňou Primátorského vianočného punču a prispel dobrovoľným príspevkom, sa teraz môže tešiť, pretože pomohol dobrej veci. V piatok ráno odovzdal primátor mesta Andrej Hrnčiar viac ako tisíc päťsto eur, ktoré sa počas punču vyzbierali, deťom na detskej JISke v Univerzitnej nemocnici v Martine.

Odovzdanie výťažku z Primátorského punču, ktorý v meste prebiehal od 6. do 22. decembra na Divadelnom námestí, predstavuje pomyselnú bodku za vianočným časom. Vďaka dobrovoľným príspevkom okoloidúcich ľudí, ale aj poslancom mesta, mestským policajtom či rôznym športovým organizáciám, ktoré sa vydávania punču pred Vianocami zhostili a robili na Divadelnom námestí dobrú náladu, sa podarilo vyzbierať viac ako tisíc päťsto eur. Oddelenie pediatrickej intenzívnej medicíny Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice v Martine, kam peniaze poputovali, poskytuje intenzívnu starostlivosť pre kriticky choré deti do 19 rokov s akútnymi, pooperačnými stavmi, ale aj stavmi po úrazoch. Pacienti a ich životné funkcie na tomto oddelení sú nepretržite sledovaní najmä vďaka vybaveniu, ktorým oddelenie disponuje.

Ľudia v Martine prispievali na Primátorský punč

Vyzbieralo sa 1587,39 eur

Symbolický šek so sumou 1587,39 eur odovzdal primátor mesta Andrej Hrnčiar v piatok dopoludnia prednostovi Kliniky detí a dorastu UNM Petrovi Bánovčinovi. „V prvom rade by som chcel vysvetliť názov, prečo Primátorský punč. My sme zaviedli túto tradíciu pred nejakými piatimi rokmi, s tým, že vianočné sviatky sú vždy o tom, že každý chce byť v kruhu svojej rodiny a vtedy by sme nemali zabúdať ani na ľudí a organizácie, ktoré potrebujú našu pomoc. Preto som sa rozhodol založiť tradíciu Primátorského punču. Vďaka nemu sa mohol každý zahriať a zaplatiť zaň dobrovoľný príspevok s vedomím, že finančné prostriedky budú použité v prospech ľudí, ktorí to potrebujú. V Martine je veľa organizácií, ktoré by potrebovali finančnú pomoc, ale Univerzitná nemocnica v Martine je najväčší zamestnávateľ v Martine, to možno ľudia nevedia, že tu pracuje viac ľudí ako napríklad vo Wolksvagene alebo iných fabrikách v Martine. Univerzitnú nemocnicu Martin považujem za najšpičkovejšiu organizáciu, ktorá nás zároveň reprezentuje, keďže tu pôsobia jedni z najlepších odborníkov na Slovensku a naozaj môžeme byť hrdí na to, akú nemocnicu v Martine máme. Ja mám špeciálny vzťah nielen s pánom profesorom Bánovčinom, ale aj primárom Miklerom, ktorí sú moji osobní priatelia a mám špeciálny vzťah aj k detskej klinike. Keď sa prejdete po detskom oddelení, myslím, že v každom sa pohnú city a každý vieme, ako by nám bolo, keby sme vedeli, že to naše dieťa je choré a potrebovalo by pomoc na takomto oddelení. Nie je to po prvýkrát, čo sme tu a odovzdávame výťažok z primátorského punču práve deťom na detskej klinike. Verím, že v tejto ťažkej ekonomickej situácii, kedy aj zdravotníctvo potrebuje tie finančné injekcie, že to bude aspoň malá náplasť, ktorá pomôže,“ povedal pre médiá Andrej Hrnčiar po odovzdaní symbolického šeku.

Peniaze pomôžu pri zariaďovaní zrekonštruovaných priestorov pre pacientov

Šek z rúk primátora prevzal profesor Peter Bánovčin so slovami: „My sme veľmi radi, každá pomoc ktorá príde k nám, má vždy dva rozmery, ktoré si treba vážiť, jednak je to tá objektívna finančná pomoc, ale na druhej strane je to morálna pomoc. Ľudia si pamätajú choré deti, pamätajú si, že v ich teritóriu pôsobí detská klinika, ktorá naozaj patrí medzi najlepšie na Slovensku a v mnohých parametroch presahuje hranice Slovenska. Snažíme sa riešiť tie miesta, kde máme bolestivé body a našimi bolestivými bodmi sú v súčasnosti predovšetkým priestory. Tie sa snažíme získavať a ošetriť tak, aby boli funkčné, prispievali k diagnostike a pohodlnému životu pacientov na našej klinike,“ zareagoval profesor Peter Bánovčin. „Ťažko povedať, na čo budú peniaze použité, pretože nevieme, kam skôr. Ak by sme však vychádzali z tých aktuálnejších potrieb, v súčasnosti dokončujeme rekonštrukciu jednej malej časti našej kliniky a na dokončenie a osídlenie nábytkom, tak aby sme mohli sprevádzkovať túto časť, potrebujeme prostriedky, takže toto bude jedna z častí, za ktoré nakúpime tieto súčasti,“ dodal Peter Bánovčin.

 

Zapojili sa aj poslanci mesta, hokejisti a združenia
Vydávanie punču sa pre mnohých stalo zároveň príležitosťou na stretnutie s občanmi. Jedinečnú možnosť porozprávať sa s občanmi mesta využili poslanci mesta Martin - Tibor Adamko, Peter Haščík, Bruno Horecký, Martin Kalnický, Peter Kašuba, Alexander Lilge, Peter Sovík, Ján Zuberec a Imrich Žigo. Okrem nich si občania mohli zobrať Primátorský punč aj z rúk mestských policajtov, hokejistov z MHC Mountfield, hokejistiek z MHK Martin, členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a aj Rotary klubu.

Štefan Tichý, tajomník oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vníma túto aktivitu veľmi pozitívne: "Primátorský punč nás veľmi oslovil a myslím si, že pomenovať takúto dobročinnú aktivitu dobrou vecou je slabé. Podľa mňa je to priam výborná vec. Keďže ide o bezbranné deti, každý by sa mal na chvíľu zastaviť a podporiť zbierku, ktorá im bude venovaná." Igor Húska, náčelník Mestskej polície v Martine taktiež podporil túto charitatívnu akciu: "Sme presvedčení, že charitatívne akcie majú pre spoločnosť obrovský význam, lebo aj prostredníctvom nich môžeme prejaviť obyčajnú ľudskú lásku tým, ktorí to v tejto ťažkej dobe najviac potrebujú. O to viac sme Primátorský punč s radosťou podporili, lebo išlo o pomoc deťom. Ďakujem všetkým, ktorí ukázali, že majú srdiečko na tom „pravom“ mieste a tento projekt podporili, či už organizátorsky alebo finančne. Pri podávaní punču sme zažili naozaj krásne chvíle a dúfam, že aj my sme svojou troškou prispeli k spríjemneniu predvianočnej nálady."

Autor: Mesto Martin

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn