Reklama
utorok, 20 január 2015 20:42

Vrútky sa môžu pýšiť reprezentatívnym kultúrnym stánkom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Vrútky sa môžu pýšiť reprezentatívnym kultúrnym stánkom Vrútky sa môžu pýšiť reprezentatívnym kultúrnym stánkom

Budova Kriváňa, nachádzajúca sa na pešej zóne vo Vrútkach, prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Do vynovených priestorov sa presťahovala Knižnica Hany Zelinovej, sídli tu Odbor kultúry a športu vrútockého Mestského úradu aj redakcia Vrútočana. Reprezentačná sála na prvom poschodí bude slúžiť opäť kultúrno-spoločenským účelom. V piatok, 16. januára zrekonštruovaný objekt slávnostne otvorili a sprístupnili verejnosti.

Budovu bývalej synagógy, ktorej história siaha do roku 1910, projektoval Stanislav Zachar. V období holokaustu prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu a objekt začal chátrať. Neskôr tieto priestory začalo využívať železničné učilište a od 80-tych rokov v budove sídlila reštaurácia. Po súdnych sporoch o vlastníctvo budovy, koncom 20. storočia, pripadla budova mestu Vrútky. Až teraz, po dlhých rokoch, sa tento kultúrny stánok dočkal svojej obnovy.

 

"Bolo to presne v auguste 2012, kedy sme uzavreli tieto priestory pre verejnosť a začal dlhý sled rôznych administratívnych úkonov, verejné obstarávanie, až sme napokon došli do fázy, v ktorej sa nachádzame dnes, kedy budovu slávnostne otvárame. Presťahovaná knižnica Hany Zelinovej sa nachádza na prízemí, čo určite ocenia najmä starší občania. Verím v to, že budú navštevovať tieto priestory, a že sa aj počet čitateľov zvýši. Sme v nových, pekných, reprezentatívnych priestoroch v centre mesta, a hoci sme išli do trochu menších priestorov, s tým, čo bolo v minulosti sa to vôbec nedá porovnať. Priestory na poschodí budú slúžiť jednak pre verejnosť, rodinné oslavy ,stužkové, plesy a rôzne iné kultúrno-spoločenské podujatia, ale takisto pre akcie, ktoré organizuje mesto Vrútky. Prvé podujatie, ktorým túto sálu slávnostne otvoríme, bude Ples primátora mesta, ktorý sa uskutoční 6. februára a na ktorý všetkých pozývam. Myslím si, že o sálu bude veľký záujem a bude slúžiť nielen občanom Vrútok, ale aj ľuďom z okolia. Takýchto sál v okolí nie je veľa a práve preto očakávame, že bude záujem aj od občanov mesta Martin, možno aj zo širšieho okolia," uviedol Mgr. Juraj Gorilák, vedúci odboru kultúry a športu MÚ Vrútky. Konečná hodnota celkovej rekonštrukcie sa vyšplhala na čiastku približne 560 000 eur.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online