utorok, 27 január 2015 22:56

Za neadekvátnym správaním detí sa môže skrývať aj vážna diagnóza Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Za neadekvátnym správaním detí sa môže skrývať aj vážna diagnóza Za neadekvátnym správaním detí sa môže skrývať aj vážna diagnóza

Autizmus, ktorý sa 4 krát častejšie vyskytuje u chlapcov, než u dievčat, sa radí medzi pervazívne vývinové poruchy charakteristické problémami s komunikáciou, sociálnou interakciou a obmedzeným stereotypným správaním. U niektorých detí je táto porucha vrodená, u iných sa zmeny v správaní prejavia neskôr, väčšinou však do troch rokov.

Táto diagnóza so sebou prináša množstvo obmedzení a ťažko zvládnuteľných situácií. O tom, že život rodín, ktoré vychovávajú dieťa s autizmom, nie je vôbec jednoduchý, sme sa porozprávali s matkami, ktoré sa pravidelne stretávajú v priestoroch martinského centra pre deti s autizmom- SVET INÝMI OČAMI, ako aj s riaditeľkou neziskovej organizácie MATIAS, ktorá týmto deťom a centru pomáha, RNDr. Martou Somorovou. Centrum nachádzajúce sa v priestoroch CVČ Kamarát, plné hračiek a špeciálnych pomôcok, je pre matky malých autistov priestorom, kde môžu vzájomne zdieľať svoje skúsenosti a pomôcť si zvládať neľahkú výchovu svojich detí.

 

Kedy centrum MATIAS, n.o. vzniklo a čo je jeho cieľom?

MATIAS je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2012. Našim cieľom je starať sa o deti s autizmom v Martine a skvalitňovať život im a ich rodinám. Robíme, čo je v našich silách. Za tie dva roky sme už našli spôsoby, ako im pomáhať. V prvom rade je to oslovovanie ľudí, ktorí sú schopní a ochotní nám pomôcť. Vďaka Nadácii pre deti Slovenska, poisťovni Dôvera a mestu Martin, ktoré nám každý rok prispieva, sa mohli deti s matkami zúčastniť aj liečebných a terapeutických pobytov. Prvý sa uskutočnil v roku 2013 v autistickom centre Andreas v Bratislave, minulý rok sme organizovali pobyt v Slovenských liečebných kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach.


 

Autistické deti vodu milujú, pôsobí na ne úplne blahodarne, vo vode pôsobia ako zdravé deti. Na poisťovňou plne hradenú kúpeľnú liečbu však diagnóza autizmus nemá nárok. Okrem toho sa v našich priestoroch v budove CVČ Kamarát snažíme zariadiť miestnosť odbornými terapeutickými pomôckami Snoezelen. Máme už zakúpenú jednu pomôcku, bublinkový valec. Takéto pomôcky sú veľmi drahé a túto konkrétne sme mohli zakúpiť vďaka Nadácii Tatra banky. Pomáha nám aj Nadácia Volkswagen, vďaka ktorej budeme môcť kúpiť ďalšiu pomôcku. Pravidelne nás podporuje aj maliarka Ľudmila Balková, ktorá nám venuje percentá z predaja svojich diel. V budúcnosti by sme v týchto priestoroch radi robili aj jazykové kurzy pre naše matky, prípadne deti, ak by bol záujem.

 

Koľko detí SVET INÝMI OČAMI pravidelne navštevuje?

Centrum navštevuje  dokopy okolo 10 autistických detí vo veku od 5 do 15 rokov. Mamy sa tu stretávajú pravidelne, v pondelky a piatky popoludní. Postupne sa k nám pridávajú aj ďalší a keďže sem matky prichádzajú aj so svojimi zdravými deťmi, býva tu veľmi rušno.  Ide viac-menej o  spoločenskú záležitosť, matky sa porozprávajú, navzájom si poradia. V centre máme rôzne hračky a svetielkujúce pomôcky, ktoré majú autistické deti v obľube.  K dispozícii je loptičkový bazén, máme optické vlákna, plno hračiek. Pravidelne k nám chodí aj špeciálna pedagogička, ktorá sa deťom individuálne venuje a robí s nimi rôzne edukačné činnosti. Po odbornej stránke naše aktivity zastrešuje aj špeciálna pedagogička MUDr. Marta Vrabcová z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorá nám radí, aké pomôcky máme zakúpiť.

 

Máte informáciu, koľko je v Martine detí s touto diagnózou?

To je ťažko povedať. Diagnóza má rôzne stupne a nie každý rodič sa k tomu hlási. Ja si myslím, že je lepšie sa socializovať, no nie každý má taký názor. Sú rodičia, ktorí sa utiahnu do svojho sveta a myslím si, že nerobia dobre. MATIAS n.o. ponúka priestor, kde môžu zdieľať svoje skúsenosti a poradia si možno lepšie, ako keby zašli k nejakému špeciálnemu pedagógovi, ktorý videl autizmus možno len v učebnici. Autistické deti bývajú hyperaktívne, agresívne, často chytajú amok, nekomunikujú. Je určite prínosom, keď si rodičia vzájomne poradia, ako takéto situácie zvládať.

 

Existujú v Martine nejaké ďalšie organizácie, ktoré pomáhajú rodičom autistických detí?

Centrum SVET INÝMI OČAMI založili matky – členky Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom – SPOSA , s ktorou úzko spolupracujeme. Je to občianske združenie s celoslovenským pôsobením, ktoré má centrálu v Bratislave. Spolupracujeme aj so spomínaným autistickým centrom Andreas v Bratislave, ktoré má s autistickými deťmi dlhoročné skúsenosti.

 

Je táto problematika podľa Vás dostatočne medializovaná? Venuje sa vaša organizácia aj nejakým osvetovým aktivitám?

Myslím si, že o autizme treba hovoriť. Aj preto sa každoročne 2. apríla zapájame do Svetového dňa povedomia o autizme, kedy prinášame informácie o tomto ochorení a snažíme sa ľuďom vysvetľovať, aby správanie autistických detí nepovažovali za nevychovanosť alebo rozmaznanosť, ale za  prejavy dieťaťa, ktoré má autizmus. Pri tejto príležitosti by sme chceli tento rok spraviť aj koncert Rock pre autistov. Samozrejme, v tento deň, tak ako aj po iné roky, vysvietime na modro Millenium, podobne ako sa na modro vysvecujú dominanty miest po celom svete, aby si nás ľudia všimli a neodsudzovali nás a naše deti. Uplynulé 2 roky sme organizovali aj kultúrno–spoločenský program Mosty. Ide o akési pomyselné mosty spájajúce svet detí s autizmom so svetom zdravých detí.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn