utorok, 27 január 2015 23:11

Aka Fuga: Chceme, aby sa ľudia pri našej hudbe bavili a usmievali

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Aka Fuga: Chceme, aby sa ľudia pri našej hudbe bavili a usmievali Aka Fuga: Chceme, aby sa ľudia pri našej hudbe bavili a usmievali

Na podujatí OPEN MIC, určenom začínajúcim kapelám, sa nedávno v Barmuseu medzi inými, predstavila aj martinská kapela Aka Fuga. Všestranní hudobníci, ktorí svoju tvorbu sami charakterizujú ako "veselo-vážny, alternatívny asi rock", majú skomponovaný už celý koncertný program, ktorým sú pripravení baviť publikum. Na otázky nám odpovedali členovia kapely - Janek, Maťo a Jengy, ktorých mená sa spájajú aj s inými martinskými hudobnými zoskupeniami.

Ako kapela vznikla a v akom zložení hráte?

Asi tri roky dozadu vznikla v Martine významná kapela s názvom Imro Fuga. Tvorili sme ju my, teda Janek, ktorý hrá na gitaru a pokúša sa spievať, Maťo, ktorý hrá na base a pokúša sa hrať na basu a ešte ďalší dvaja ľudia, ktorí už s nami nehrajú. Všetci sa tvárime, že sme hudobníci, ale v podstate sme amatéri. Podstatou toho bolo robiť si srandu zo všetkých a zo všetkého a tváriť sa pri tom vážne. Názov Imro Fuga neznamenal absolútne nič, žiadneho Imra sme nikdy nepoznali, nepoznáme a ani poznať nebudeme.

Fungovali sme, neodohrali sme žiadne koncerty, ale mali sme urobený celý koncertný program. Potom nám dvaja členovia pre pracovnú vyťaženosť odišli a bolo ticho až do októbra minulého roku, kedy sme sa my, zostávajúci členovia opäť spojili, aby sme si zahrali, oprášili staré pesničky a niečo nové nahrali. Nemali sme bubeníka, tak sme oslovili Jengyho, basgitaristu z martinskej kapely Pigs in the living room. Hoci je basák, u nás bubnuje. Od októbra do januára sme dali dokopy komplet program, ktorý pozostáva jednak zo starých pesničiek od Imro Fuga, ale aj z nových, ktoré sme nahrali v tomto zložení. Aj v tých nových pesničkách samozrejme Imra spomíname. Máme k nemu citový vzťah :)

 

Čo sa skrýva za aktuálnym názvom kapely?

V novom zložení sme si povedali, že sa už nebudeme volať Imro Fuga, keďže dvaja, z pôvodných štyroch členov už s nami nehrajú a trochu sme to pozmenili. Názov Aka Fuga vznikol nasledovne: keď si dá niekto murárovi obložiť kúpeľňu a ten človek si príde skontrolovať jeho prácu, obzerá si fugy a hovorí majstrovi: "Čo je toto za fuga?" a majster na to: "Aka fuga?"

 

Koľko máte skladieb a ako vznikajú?

Momentálne máme 11 pesničiek, teda koncertný program asi na pol hodinu. Päť pesničiek je nahratých a tie sa dajú stiahnuť na Bandzone. Je to skôr kolektívne dielo. Je ťažko vypichnúť jedného človeka, ktorý by ich skladal. Každý príde s niečím. Janek príde s nejakým gitarovým riffom, automaticky sa do toho dorobí basa, bubny. Texty píli výhradne Janek. Práve píše ďalšie dve nové skladby, jedna bude o kúpeľni, druhá o supermarkete. Janek je hlavný rušeň tejto kapely, vždy príde s nejakou vážnou témou a má to už všetko dokonale rozvrhnuté. Je založené viac na tej srande, ako na prerazení v nejakom showbiznise. Myslím, že profesie, ktoré robíme sú dosť vážne, takže sa potrebujeme odreagovať.

 

Ako ste na tom s videoklipmi?

Máme jeden videoklip ku skladbe Schôdza a je to veľmi vážny videoklip:). Je natoľko zaujímavý, že je ťažký na pozeranie a netreba ho ani dopozerať celý. Ale možno príde časom niečo lepšie a ešte vážnejšie. V pláne je klip, ktorý sa bude celý čas odohrávať v kúpeľni, pričom jeden sa bude holiť, druhý si bude umývať zuby a tretí si bude umývať hlavu. O klipy sa nám stará náš veľký kameraman - talentovaný Jengy. Bude to jeden záber natočený na telefón, tak ako to bolo pri prvom klipe.

 

Nedávno vás bolo vidieť na podujatí Open Mic v Barmuseu. Ako to hodnotíte?

Sme spokojní, ľudia tlieskali, smiali sa a to je našim cieľom. My sme sa bavili, ľudia sa bavili, bolo to úplne super.

 

Aké máte ďalšie plány okrem natáčania nekonvenčných videoklipov?

Plány sú veľké, chceme sa baviť, chceme, aby sa ľudia bavili, usmievali. Radi by sme našli spriaznené kapely z iných slovenských miest, s ktorými by sme mohli urobiť nejaké výmenné akcie. Myslíme si, že vzhľadom na výnimočnosť nášho štýlu nebude problém ich zohnať, ale asi to budú také netradičnejšie akcie.

 

Ktoré kapely sú pre vás vzorom, alebo inšpiráciou?

Máme radi Chiki-liki-tua, a to z toho dôvodu, že k muzike majú stále rovnaký prístup, robia si z vecí srandu s úplne vážnou tvárou. Takže dá sa povedať, že tou svojou veselosťou sú pre nás inšpiratívny.  Celkovo sa nám páčia kapely z východu, z Košíc, Prešova, Sabinova. Majú geniálny prízvuk, ktorý sa totálne hodí do takejto muziky. Máme radi aj Bez ladu a skladu, v Čadci existovala skvelá kapela Teória odrazu, ktorú radi počúvame.

 

K akému žánru by ste zaradili vaše hranie?

Alternatívny, veselý asi rock. Aj keď od rocku máme dosť ďaleko. Páči sa nám aj označenie Psychadelic rock trio. Snažíme sa byť takou veselou alternatívou k mainstreamu. Aj keď v dnešnej dobe je už všetko alternatíva, lebo klasický rock, klasický metal, klasický hip-hop už nehrá nikto. Takže z tohto pohľadu, keďže dnes sa všetci radia k alternatíve, tak my by sme sa mohli zaradiť ku klasike, aby sme boli iní. Ale z princípu sa k ničomu nezaraďujeme a nehlásime, nechávame to voľne plynúť.

 

Na záver by sme ešte chceli ľuďom odkázať, nech sa usmievajú a nech nepozerajú vážne seriály na súkromných televíziách staniciach, lebo tie seriály sú úplne zlé :)

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn