Reklama
streda, 11 február 2015 21:25

Na martinskej Mestskej scéne zneli piesne donských kozákov

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Na martinskej Mestskej scéne zneli piesne donských kozákov Na martinskej Mestskej scéne zneli piesne donských kozákov

Sólisti Donského kozáckeho chóru zavítali počas svojho európskeho turné po prvý krát aj do Martina. Formácia Volnij Don ponúkla dávku kvalitnej muziky a očarila divákov autentickou atmosférou ruského folklóru.

 

Majster ruského bajanu Grigorij Polovinka a uznávaný spevák a multiinštrumentalista Alexander Džalašov oživili svoje piate spoločné turné hlasmi i zjavom mladých talentovaných vokalistiek-  Nadeždy Bulanovej a Anastasije Krivoručko, ktoré zaznamenali nejeden úspech nielen na domácich, ale aj na európskych speváckych súťažiach. Okrem piesní odzrkadľujúcich búrlivý kozácky život a obľúbených ruských hitov ako sú Kalinka či Kaťuša mali hudobníci pripravené aj milé prekvapenie. Martinské publikum rozospievali slovenskou ľudovkou - Na kráľovej holi.

 

"Ide o autentickú hudbu kozákov, aká sa spieva a hrá za stolmi v kozáckych rodinách pri Done. Práve Grigorij Polovinka, ktorý sa radí medzi päťku najlepších bajanistov v Rusku, je významným zachovávateľom kozáckej tradície. Pozná históriu, chodí pomedzi ľudí, zbiera piesne, zaznamenáva zvyky a tradície. I keď gro koncertného programu tvoria pôvodné kozácke piesne, ktoré na Slovensku nie sú až tak známe, po skúsenostiach z minulých rokov sme do repertoáru zaradili aj tradičné ruské hity, na ktoré sa ľudia tešia. Slovenské publikum reaguje famózne. Dá sa povedať, že na naše koncerty chodia dve kategórie ľudí. Jednak je to staršia generácia, ktorá si tie piesne príde vypočuť z nostalgie, no sú to i mladí ľudia, ktorí hoci tú muziku nepoznajú, obľúbia si ju, lebo je živá a plná energie," uviedol Ľubomír Pukša, manažér zoskupenia Volnij Don.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online