Vytlačiť túto stránku
utorok, 03 marec 2015 21:55

Face to face: Jindrich Štreit – neobyčajný fotograf obyčajných ľudských príbehov

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Face to face: Jindrich Štreit – neobyčajný fotograf obyčajných ľudských príbehov Face to face: Jindrich Štreit – neobyčajný fotograf obyčajných ľudských príbehov

Priaznivci vizuálneho umenia a literatúry sa vo štvrtok podvečer v komornej atmosfére stretli v Turčianskej galérii na klubovej akcii Face to face s podtitulom Ten krásny a krutý svet.

 

Podujatie bolo venované dialógu tvorby ruského spisovateľa Andreja Platonova a vynikajúceho českého fotografa Jindřicha Štreita, ktorého výstavu v galérii pred časom slávnostne otvorili. Nechýbala spomienka na spoluautora vystavovaných diel, nedávno zosnulého Rudolfa Filu.

 

 

 

V čom je tvorba Platonova a Štreita príbuzná? V čom autori vzájomne komunikujú napriek tomu, že ich v časopriestore delí niekoľko stoviek kilometrov a niekoľko desiatok rokov? Na paralelu v ich tvorbe poukázal v úvode stretnutia martinský prozaik Ján Brezina. Nájsť sa dá v motívoch ich tvorby zobrazujúcej samotnú podstatu človeka ako i v ich realistickom zobrazení.

 

 

„S fotografiami Jindřicha Štreita som sa prvý krát stretol koncom 70-tych rokov. Výstava jeho fotografií ma očarila na prvý pohľad svojou poetickosťou, svojim pravdivým zobrazením každodenného života. Takmer na žiadnej z jeho fotografií nesvietilo slnko, vždy bol v pozadí závan akejsi sivosti, ale na druhej strane som z tých fotografií cítil nesmiernu lásku k objektom fotografií, k ľudom, ktorých zobrazujú. Fascinovalo ma ako Jindřich Štreit dokáže život týchto ľudí pochopiť a zároveň ho zobrazovať umelecky adekvátnym spôsobom, ktorý má nadčasové hodnoty. Videl som v jeho fotografiách pokus o neustály prienik hlbšie do života týchto ľudí, do ich podstaty, ale aj snahu o hlbšie poznanie skutočnosti, ktorú sme vtedy žili. Napriek tomu, že Jindřich Štreit v súlade s dobovými kritériami zobrazoval život každodenný, život pracujúcich, život na dedine, na družstve, keď sa na jeho fotografie pozeráte hlbšie vidíte, že to tak celkom nie je. Vidíme, že tváre ľudí na fotografiách nevyžarujú radosť a nadšenie z budovateľských úspechov, ktoré dosiahli. Nie sú to fotografie, z ktorých by sme vedeli čítať hrdosť na to, že sú príslušníkmi vtedy vládnucej triedy. Sú to často tváre unavené, zrobené dlhoročnou jednotvárnou manuálnou prácou. Sú to tváre poznačené nielen pravidelným ranným vstávaním, ale často aj pitím alkoholu. Jeho fotografie sú obrazmi z reálneho života,“  priblížil Štreitovu tvorbu moderátor podujatia Ján Brezina.

 

 

Zákulisím vzniku fotografií, ktoré sú aj bez akéhokoľvek komentára samé o sebe hlbokou výpoveďou, previedol divákov sám autor Jindřich Štreit. Pri tvorbe jednotlivých cyklov s rôznou tematikou, zobrazujúcich život bežných ľudí, strávil často aj niekoľko rokov. Fotil veľké projekty v mnohých krajinách, fotil ľudské osudy na pozadí vojnových konfliktov, fotil ľudí drogovo závislých, či ľudí odsúdených. Spoločným menovateľom jeho tvorby ale vždy bolo zachytenie nefalšovanej človečiny. „Dokumentárna fotografia je o čase. Koľko času ľuďom venujete, toľko toho času a ich dôvery sa vám vráti. Preto o sebe hovorím, že nie som fotograf ulice. Nie som fotograf, ktorý by fotografoval neznámych ľudí. Potrebujem mať s ľuďmi kontakt, niekoľko krát ich navštíviť. Tak vnikajú moje fotky,“ dodal Prof. Mgr. Jindřich Štreit, ktorý má za sebou už viac než 1000 autorských výstav a 30 autorských publikácií.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky