Vytlačiť túto stránku
utorok, 03 marec 2015 22:06

Turčianske kultúrne stredisko privítalo hostí v zrekonštruovaných priestoroch Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Turčianske kultúrne stredisko privítalo hostí v zrekonštruovaných priestoroch Turčianske kultúrne stredisko privítalo hostí v zrekonštruovaných priestoroch

Turčianske kultúrne stredisko v Martine (TKS) má za sebou slávnostné otvorenie svojich nových reprezentatívnych priestorov.

Budova nachádzajúca sa v martinskej pešej zóne, ktorá donedávna slúžila Turčianskej knižnici, prešla komplexnou rekonštrukciou a stala sa novým sídlom TKS. O úvodný program slávnostného otvorenia za prítomnosti predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára a ďalších hostí, sa postarali recitátorka Eva Potučková, gitarista Dávid Bolek a ľudová hudba z Martina.

 

 

 

„Celé omladenie tejto 100 ročnej budovy stálo niečo cez 120 000 Eur. Zahrnulo to komplexnú rekonštrukciu, zmodernizovanie interiéru aj exteriéru. Môžeme povedať, že budova je kompletne pripravená na ďalšie desaťročia slúžiť novej histórii TKS, ktorú začína písať po tom, čo sme si pred minulým rokom pripomenuli 60 rokov pôsobenia tejto inštitúcie v Turci. Žilinský samosprávny kraj má množstvo právomocí a kompetencií a našou snahou je, aby sme do každej oblasti, ktorú máme na starosti, dávali primerané finančné prostriedky. Rovnako je tomu v prípade kultúry a to zvlášť v Martine, ktorý považujeme za centrum národnej kultúry Slovákov. Je na území nášho kraja, čo je jedinečné a tak sa k tomu snažíme aj pristupovať, pretože Martin je spojený s mnohými významnými udalosťami v histórii slovenského národa. V oblasti kultúry sme mali viacero projektov a snažili sme sa do každého nášho historického regiónu finančne prispieť. V tomto prípade v Turci bolo prioritou práve Turčianske kultúrne stredisko,“ uviedol predseda ZSK Ing. Juraj Blanár.

 

 

 

Zmodernizovaný objekt vytvoril nielen dôstojné priestory pre kultúrno-vzdelávaciu činnosť strediska, ale okrášlil aj martinskú pešiu zónu. A na čo sa priaznivci kultúry v Turci môžu v novom objekte tešiť?: „Máme svoju vlastnú výstavnú miestnosť a veľmi nás teší, že sídlime priamo v pešej zóne. Veríme, že ľudia k nám vďaka tomu skôr nájdu cestu. Každoročne totiž pripravujeme 20 až 30 výstav. Momentálne je vo výstavných priestoroch inštalovaná výstava Krajina Turca členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré pri TKS pôsobí už od roku 1980. Preto sme práve ich výstavou chceli symbolicky otvoriť tieto nové priestory. Každoročne pripravujeme aj niekoľko výstav fotografií, čo vychádza z činnosti, ktorej sa venujeme. Organizujeme rôzne postupové prehliadky, pripravujeme niektoré výstavy v spolupráci s mestom Martin, napr. Fotopasáž pri príležitosti Dní mesta. Myslím si, že výstavná činnosť u nás je pomerne bohatá, ale nevenujeme sa len tej. Veľký dôraz je kladený aj na rozvíjanie klubovej činnosti. Tento priestor je vhodný na to, aby sa tu stretávali komunity ľudí, ktorých spájajú rovnaké záujmy. Čiže okrem výtvarníkov, sochárov a rezbárov sa v týchto priestoroch stretáva aj detský divadelný súbor Kamarát, ktorý pôsobí a nacvičuje pri TKS a začali sa  tu schádzať aj mladí ľudia, ktorí sa venujú modernému tancu. Ide o pokračovanie projektu Tanec spája- umenie zbližuje. Snažíme sa osloviť viaceré generácie, viaceré komunity ľudí, ktorí chcú niečo robiť, ale nemajú na to priestor. My im ten priestor, rovnako ako aj našu metodickú pomoc, veľmi vďačne poskytneme ,“ predstavila plány a činnosť strediska Mgr. Nataša Petrová, riaditeľka TKS.

 

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky