streda, 04 marec 2015 00:00

Balkansambel: zriedkavá a vzácna hudba v Barmuseu

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Balkansambel: zriedkavá a vzácna hudba v Barmuseu Balkansambel: zriedkavá a vzácna hudba v Barmuseu

S radosťou očakávame Balkansambel v sále martinského Barmusea už 18. marca o 20.00 a v Žiline na festivale Hudba sveta 19.3.2015. Lístky sú v predpredaji v sieti Ticketportal a v Barmuseu.

 

Ak by sa vyskytla v debate spoločenského krúžku téma hudba, nereagovala by som ako nejaký odborník, ale ako fanúšik. Lebo je to tematický okruh nielen široký, ale veľmi široký. O akej hudbe? Klasickej, populárnej, etnickej, starej alebo súčasnej? O ktorých skladateľoch a interpretoch? O akých nástrojoch? Odkiaľ? Odpovedám: o každej dobrej a zaujímavej, ktorú preciťujem, prežívam.

 

Fascinuje ma dramatická, strhujúca, orchestrálna i sólová. Tá, ktorá mi zasahuje srdce a dušu. Nepochybne je to klasika - Beethoven, Mozart, Liszt, Čajkovskij; slávne soprány, tenory a basbaritóny v operách Verdiho. Ale aj hravá, iskrivá, rytmická, s prvkami džezu. Taká ma našla alebo som ju objavila celkom neďaleko - v Žiline.

 

Balkansambel, slovenská hudobná formácia, plná temperamentu, pestrosti, odvahy siahnuť na originalitu hlasov a striedavých taktov. Zdroje veselých i melancholických melódií čerpá na Balkáne, v Bulharsku, Srbsku, Macedónsku... a na Slovensku. Poslucháčov očarúvajú hlasové ozdoby a nástroje, ktoré výdávajú hrkotavý zvuk. Dominujú, samozrejme, heligón, akordeón, perkusie, bicie, klarinet, trúbka. Keď to skladba vyžaduje, tak aj strunové a klávesové, dokonca cimbal a gajdy - podľa zloženia kapely a jej reportoáru.

 

Balkansambel má mnoho sympatizantov. Veď sa sformoval už v roku 2009. Priťahuje svojím dynamickým tanečným rytmom, vtipnosťou a orientálnym, ťahavým zakončovaním piesní. Vedúcim kapely je Marek Pastírik (saxofón, duduk, kaval, gajdy a taragot), manažérom a zástupcom šéfa Martin Noga (trombón a bas trúbka). Ďalšími členmi sú Juraj Hodas (heligón), Peter Vaňouček (akordeón), Andrej Rázga (trúbka), Martin Králik (bicie, perkusie), Zuzana Burianová (spev), Anna Bomborová (spev), Viktória Kovalčíková (spev, klarinet).

 

 

V týchto dňoch s nimi vystúpia ako hostia vynikajúci umelci pôvodom z Arménska: Karine Sarkisian - speváčka, klaviristka, skladateľka. V súčasnosti býva a pôsobí v Martine. David Yengibarian - známy akordeonista a skladateľ. V tomto čase žije v Budapešti. Karine má nádherný soprán, dokáže ním vymodelovať orientálne triky - melizmy, ktoré v nás vyvolávajú pocit dokonalej krásy; David sa predstavuje svojou hrou ako neprekonateľný umelec, získal si vo svete množstvo priateľov a fanúšikov. S radosťou očakávame Balkansambel v sále martinského Barmusea už 18. marca o 20.00 a v Žiline na festivale Hudba sveta 19.3.2015. Lístky sú v predpredaji v sieti Ticketportal a v Barmuseu.

 

Autor: Margita Gnypová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn