utorok, 17 marec 2015 21:18

Obľúbená výstava patchworku prináša originálne jarné inšpirácie

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Obľúbená výstava patchworku prináša originálne jarné inšpirácie Obľúbená výstava patchworku prináša originálne jarné inšpirácie

Občianske združenie 1. Turčiansky patchwork klub privítalo uplynulý víkend návštevníkov na tradičnej predajnej výstave svojich prác venovanej jarným motívom.

 

„Príprava na výstavu je vždy dlhá, pracujeme na nej tri až štyri mesiace dopredu, pretože takéto šitie je pomerne náročné na čas. Väčšinou tvoríme na objednávku s tým, že než sa výrobky dostanú ku svojim majiteľom, predstavíme ich najprv na výstave. Jedná sa o originálne veci, nič nevyrábame sériovo. Zo všetkého tu nájdete len po jednom kuse. Momentálne má združenie dvanásť členiek a na tejto výstave si môžete pozrieť práce ôsmych z nich. Samozrejme, sme otvorení novým členom a radi ich medzi sebou privítame“ vysvetlila Marta Kručinská, predsedníčka klubu, ktorá svoje výrobky vystavuje už od roku 2000.

Technika patchwork stará viac ako 3000 rokov pochádza podľa písomností pôvodom z Orientu a do Európy ju priniesli nájazdní rytieri: „Hoci si veľa ľudí myslí , že patchwork má pôvod V Amerike, nie je to tak. S touto technikou prišli do Ameriky európsky vysťahovalci. Je však pravda, že americké ženy povýšili patchwork na umenie a v dnešnej dobe nenájdete krajinu, kde by patchwork nepoznali“ priblížila históriu textilnej techniky predsedníčka klubu.

 

Ozdobných techník, ktoré sa pri patchworku využívajú je mnoho a tvorivosť členiek klubu nepozná hranice: „Najznámejšie je zošívanie z pásov, štvorcov, rôznych geometrických tvarov, obľúbená je aj tzv. “technika lietajúcich husí“. Pri výrobe prikrývok sa využíva napr. rag technika známa tým, že okraje zošitých látok sú viditeľne vystrapkané. Prikrývky zdobíme kviltovaním, teda ozdobným vyšívaním, ktoré výrobok nielen spevní, ale má aj dizajnový efekt a zvýrazní detaily,“ predstavila umelecké techniky Renáta Habrunová. Medzi originálnymi výrobkami nájdete prikrývky, vankúše, prestierania, ale aj množstvo milých drobností, ktorými môžete skrášliť váš domov ako napríklad ihelničky, obaly na knižky, plstené šperky, veľkonočné vajíčka či pohánkové vankúšiky s liečebnými účinkami. Výstavu si v klubových priestoroch Turčianskej knižnice v Martine môžete vychutnať do štvrtka, 19. marca v čase od 9:00 do 17:00.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online