Reklama
utorok, 17 marec 2015 21:46

Žiaci SOŠ obchodu a služieb navštívili parlament

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Žiaci SOŠ obchodu a služieb navštívili parlament Žiaci SOŠ obchodu a služieb navštívili parlament

Vo štvrtok 12. marca 2015 sa študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine zúčastnili na odbornej exkurzii v Národnej rade SR a boli pozvaní na besedu s pánom poslancom Ing. Jurajom Blanárom.

 

Po príchode a kontrole osobných vec i občianskych preukazov nás privítali zamestnanci parlamentu, ktorí nás celou obhliadkou sprevádzali. Začali sme obhliadkou budovy Národnej rady SR, ktorá začala pri štátnych symboloch a buste J. M. Hurbana. Dozvedeli sme sa veľa historických zaujímavostí a spoznali sme vznik a  vývoj NR SR. Následne sme si na prvom poschodí pozreli významnú a hodnotnú zbierku olejomalieb na dreve od slovenského grafika, maliara a ilustrátora 20. storočia Albína Brunovského.

 

Po analýze týchto vzácnych diel sme sa presunuli do rokovacej miestnosti. Po usadení na balkóne nás veľmi milo prekvapilo privítanie od predsedu parlamentu Ing. Petra Pellegriniho. So záujmom sme pozorovali zasadnutie vlády. Každý člen NR predniesol rečnícky prejav, týkajúci sa určitej problematiky v jeho odbore. Na tento prejav mali vyčlenený čas. Ostatní členovia mohli reagovať prostredníctvom komentáru. Potom pán predseda NR SR vyzval všetkých členov k hlasovaniu.

 

Po odhlasovaní zákona, na ktorom sa zúčastnil aj pán poslanec NR SR Ing. Juraj Blanár, sme sa presunuli do zasadačky poslaneckého klubu, kde nás pán Blanár privítal. Po jeho krátkom predstavení začal diskusiu na tému demokracia. Pýtal sa, či vieme čo je demokracia a čo si o tom myslíme. Objasnil nám základné funkcie demokracie a demokratického fungovania spoločnosti. Potom sme spoločne vymenovali základné medzníky v histórií SR až po súčasnosť. V druhej časti nám vysvetlil pomerný a väčšinový volebný systém a oboznámil nás so základnými pravidlami pri tvorbe zákonov.

 

 

Diskutovali sme o rôznych témach, mohli sme sa pýtať, čo nás zaujímalo. V záverečnej časti diskusie upriamil našu pozornosť na našu snahu s na potrebu ovládania aspoň dvoch svetových jazykov. Povedal nám, že keď sa budeme učiť  a snažiť  sa, dosiahneme všetko, čo si naplánujeme. Na konci nám p.Blanár poďakoval za pozornosť, a rozdal pamätné listy a opustili sme budovu NR SR. Túto odbornú exkurziu hodnotíme ako veľmi prínosnú a ďakujeme pánovi Ing. Jurajovi Blanárovi za jeho čas.

 

Autor: Žiaci SOŠ OaS Martin, foto: Mgr. M. Kravňáková, Ing. L. Pšenková. © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn