pondelok, 23 marec 2015 21:01

V Turčianskej galérii pripomenuli otvorením dvoch výstav významné jubileá

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
V Turčianskej galérii pripomenuli otvorením dvoch výstav významné jubileá V Turčianskej galérii pripomenuli otvorením dvoch výstav významné jubileá

Uplynulý týždeň privítala Turčianska galéria svojich návštevníkov na vernisáži výstav - Vojtech Stašík: Storočnica všestranného umelca a Umelecká beseda slovenská 1990 - 2015.

 

„Storočnica všestranného umelca Vojtecha Stašíka približuje dielo možno trochu zabudnutého umelca, ktorého tvorba je však s Martinom úzko spätá. S jeho dielami sa môžeme stretnúť každý deň. Patria medzi ne napr. vitráže na budove Gymnázia Villiama Paulinyho- Tótha alebo ilustrácie v mnohých knihách. Teší ma, že si ho znovu pripomenieme. Druhá výstava patrí 25. výročiu obnovenia Umeleckej besedy slovenskej, spolku, ktorý má korene aj v Martine. Jej počiatoční členovia boli známi turčianski umelci - Benka, Fulla, Galanda a mnohí ďalší. Som rád, že sa prostredníctvom výstavy dostaneme nielen do histórie tohto spolku, ale  predstavíme si aj pokračovateľov týchto významných umelcov,“ uviedol v príhovore riaditeľ Turčianskej galérie Ľubomír Kraľovanský.

 

Výstava Storočnica všestranného umelca sa snaží prezentovať dielo Vojtecha Stašíka v celej jeho šírke s dôrazom na rôzne tematické okruhy jeho tvorby. Predstavuje diela umelca, ktorý po absolvovaní Akadémie výtvarných umení v Prahe prišiel do Martina a začal spolupracovať s výtvarným oddelením Matice slovenskej. Je známy ako vynikajúci portrétista, knižný grafik a ilustrátor. Portrétoval významné osobnosti slovenského kultúrneho i politického života, súdobých Martinčanov i svoju rodinu. Jeho portréty sa vyznačujú klasickým kánonom realistickej akademickej maľby.

 

„Táto výstava sa koná pri príležitosti stého výročia narodenia Vojtecha Stašíka a je vlastne jeho prvou súbornou výstavou. Počas svojho života sa zúčastňoval iba kolektívnych výstav. Z tohto hľadiska je možné povedať, že sme svojim spôsobom splnili istý dlh človeku, ktorý takmer celý svoj život prežil v Martine. Jeho tvorba bola veľmi rozsiahla, a to a nielen žánrovo. Nachádzajú sa v nej diela, ktoré sú veľmi zaujímavé a verejnosti možno nie až tak známe," uviedla v príhovore kurátorka výstavy Kristína Zvedelová.

Výstava venovaná 25. výročiu obnovenia Umeleckej besedy slovenskej je skupinový výstavný projekt, ktorý zachytáva tvorivé prístupy umelcov viacerých generácií. Predstavuje vyše 30 autorov, ktorí sa aktívne zapájali do bohatej  spolkovej výstavnej činnosti. Vďaka širokej členskej základni dokáže reprezentovať rôzne štýly a žánrové formy. Výstava je doplnená o diela zakladateľov spolku zo zbierok Turčianskej galérie. Počas pôsobenia Umeleckej besedy slovenskej od roku 1921 bola činnosť tohto spolku dvakrát násilne zastavená, ale vždy obnovená, čo vypovedá o nesmiernej vnútornej sile a energii jej členov.

 

Obidve výstavy si v Turčianskej galérii môžete pozrieť až do začiatku mája. Turčianska galéria v tomto roku pripravuje nielen výstavné projekty, ale aj mnoho ďalších, či už edukačných alebo klubových podujatí. Od 1. apríla by mala byť znovu obnovená činnosť Klubu priateľov výtvarného umenia Turca. V máji si v galérii pripomenú 120. výročie narodenia Mikuláša Galandu.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online