Reklama
utorok, 31 marec 2015 21:29

Študenti na workshope: Inovácie a barové trendy

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Študenti na workshope: Inovácie a barové trendy Študenti na workshope: Inovácie a barové trendy

V piatok 20. marca 2015 sa v SOŠ obchodu a služieb zmenila odborná učebňa stolovania na skutočný bar, plný kreatívnych miešaných drinkov a nových informácii a zážitkov z oblasti barovej kultúry a mixológie.

 

Stredisko odbornej praxe čašnícke zorganizovalo odbornú prezentáciu pre žiakov rôznych ročníkov odborov čašník, hotelová akadémia, kuchár a ich pedagógov. Pozvanie prijali profesionálni barmani, ktorí žiakom predstavili svoje koncepty vzdelávania, profesionálneho rozvoja a ukážky práce.

 

Úvod patril Jánovi Majorošovi z Košíc, profesionálnemu barmanovi na voľnej nohe. Niekoľko násobnému víťazovi viacerých súťaži doma aj vo svete. Aktívne sa zúčastňuje súťaží aj ako hodnotiaci komisár. Spolupracuje so strednými odbornými školami a vzdeláva žiakov v oblasti barmanstva. Naši žiaci ako prví, mali možnosť nahliadnuť do konceptu 2. stupňa barmanského kurzu, ktorý im prostredníctvom video prezentácie lektor priblížil. Žiaci so záujmom sledovali, vývoj histórie a zrodu niektorých nápojov, dozvedeli sa aké príbehy sa spájajú s drinkami, ktoré poznajú, aké významné osobnosti ovplyvnili nápojovú kultúru a mnoho iných zaujímavostí. Žiakom vysvetlil zmysel učenia sa, aké možnosti majú, ak svoje šance nezahodia a budú sami aktívne pracovať na vlastnom odbornom rozvoji.  Žiakov prezentácia zaujala a niekoľko z nich sa hneď nahlásilo, že by si radi doplnili vzdelanie a získali tak nový certifikát vyššieho stupňa barmanstva.

 

V druhej časti workshopu mali žiaci možnosť vidieť aj skúsiť, ako chutí drink, namiešaný ich učiteľkou – aktuálnou majsterkou sveta v príprave kokteilov, Janou Karkušovou, ktorá v Juhoafrickej republike získala toto ocenenie. Žiaci mohli posúdiť chuťové vlastnosti, vypočuli si, ako taký drink vzniká, aké dôležité je rozmýšľať o všetkých detailoch, ktoré sa nakoniec spoja do očakávaného výsledku. Svojimi skúsenosťami povzbudila študentov k cieľavedomosti a snahe presadiť sa usilovnou prácou.

 

Záver príjemného dopoludnia patril mladému, no veľmi úspešnému barmanovi, Tomášovi Gyenovi z Bratislavy. Pracuje ako Brand Ambassador MONIN pre Slovensko, je zástupcom tréningového flair centra a na svojom konte má množstvo ocenení vo free  style aj v kategórií klasik. Spoločne s Janou Karkušovou reprezentoval Slovensko v Kapskom Meste.

 

Tomáš žiakov úplne dostal svojimi ukážkami inovácii v príprave drinkov. Vysvetlil žiakom, aký je súčasný zákazník, čím ho môže upútať barman a predviedol niekoľko kreatívnych postupov prípravy nápojov. Svoje profesionálne majstrovstvo zavŕšil ukážkou voľného štýlu. V učebni, na malom kúsku miesta zrazu lietali fľaše aj  šejkre. Zručné a rýchle pohyby a šikovnosť barmana s úžasom sledovalo množstvo očí, a to nie len žiackych. Zaslúžený potlesk urobil bodku za veľmi užitočným workshopom. Verím, že stretnutie s profesionálmi barmanmi bolo inšpiratívne a motivujúce pre žiakov a ich pedagógov. Dúfam, že v najbližšej dobe znova niekto z odborníkov príjme pozvanie do našej školy a podelí sa o svoje skúsenosti.

 

 

Autor textu a organizátor workshopu: Jana Karkušová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn