piatok, 17 apríl 2015 00:00

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Medzinárodný festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET Medzinárodný festival dokumentárnych filmov JEDEN SVET

Festival Jeden svet sa po úspešnom zahájení 15. ročníka v hlavnom meste presunul do regiónov. Nenechajte si ujsť jeho tohtoročné pokračovanie v martinskom Bar Museum v sobotu 18. apríla 2015 od 16:00.

 

"Ústrednou témou aktuálneho ročníka je spotreba fosílnych palív a súvislosť ťažby fosílnych palív s ľudskými právami, s ich porušovaním a obmedzovaním v krajinách, o ktorých možno ani netušíme, že sa z nich ropa k nám dostáva," uviedol spoluorganizátor regionálnej prehliadky filmov festivalu Jeden svet Juraj Marček z občianskeho združenia Premena - spolupráca v Turci. Festivalový večer odštartujú filmy Zdroj a Ropa zadarmo venované krajinám, z ktorých prúdi ropa do Európy. Zamyslenie sa nad tým, ako sú naše životy ovplyvnené záležitosťami súvisiacimi s ťažbou roby prinesie film Ako žijeme. Dokumentárne pásmo uzavrie snímok Muž, ktorý sadil stromy, príbeh o skutočnom človeku, ktorý v Afrike vysadil desaťtisíce stromov.

 

Po ukončení premietania je naplánovaná diskusia s ľuďmi z turčianskeho regiónu, ktorí už majú nejaké životné skúsenosti a vedia sa k tejto téme vyjadriť: "Verím, že sa opäť podarí, podobne ako naposledy, keď sme organizovali tento festival, rozpútať plodnú debatu medzi zúčastnenými," dodal Juraj Marček. V rámci podujatia prebehne aj výber najlepšej fotografie z Turca od amatérskych fotografov. Na záver, po náročných témach organizátori zaradili oddychový film Vlčie hory- baladu na tému životného prostredia z prostredia slovenskej divočiny.

 

Anotácie k vybraným festivalovým filmom:

 

Zdroj (Source), Česká republika/2005/77min.

Vodič auta zastavuje na pumpe a načerpá benzín. V Baku, hlavnom meste Azerbajdžanu, bol otvorený prvý ropný vrt na svete. Okolie mesta je zničené. Zatiaľ čo vodič kupuje bagetu, film vťahuje diváka na cestu k súvislostiam. Aké tajomstvá skrývajú staré ropné polia, do ktorých bol vraj zamilovaný Hitler? Spasí svet „kontrakt storočia“ a mohutný ropovod? Prečo je matrioška prezidenta Alijeva drahšia ako matrioška BinLádina? Všetko súvisí so všetkým a cena je niekedy vyššia než sa na začiatku zdalo. Vodič sadá za volant a ... Zdroj získal na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět Cenu divákov za najlepší film a Zvláštnu cenu poroty na MFF Karlovy Vary.

 

Ropa zadarmo? (Oilfornothing), Bankwatch/19min. 54“/2012

Film začína jednoduchou otázkou: Kde sa berie všetok benzín, ktorý každý deň využívame? A odpoveď: väčšinou z Nigérie, ktorá je najväčším exportérom ropy v Afrike, ale zároveň jedna z najchudobnejších krajín tohto kontinentu. V delte rieky Niger sú devastujúce dôsledky ťažby ropy, ktorá trvá už 50 rokov, viditeľné všade. Čo nevidieť je prínos ťažby pre miestne obyvateľstvo. Nigérijská spoločnosť Agip, ktorá patrí talianskemu ropnému gigantovi Eni, tu začala ťažiť ropu v roku 1970 a čo tu za tie roky zanechala? Žiadne školy, žiadne nemocnice, len niekoľko kilometrov asfaltky, ktorou sa dá dostať k ropným vrtom. Plyn, ktorý sa ťažbou ropy dostáva na povrch, je spaľovaný 24 hodín denne a plamene chrlia do okolia dioxíny, benzén, síru a karcinogény. Spaľovanie plynu v uplynulých desaťročiach je spojené so vzostupom širokého spektra dýchacích ťažkosti a nádorových ochorení, nehovoriac o škodách spôsobených kyslými dažďami. Európa označuje Nigériu za strategickú krajinu pre európsku energetickú bezpečnosť, ale za akú cenu? Je ropa a plyn skutočnou odpoveďou na naše energetické potreby a na našu potrebu udržateľnej  budúcnosti?

 

Ako žijeme – krátky film o energii (Howwelive- short film aboutenergy), Bankwatch/15min. 11“/2013

„Ako žijeme“ je 15 minútový dokument ktorý sleduje predné línie energetických projektov roztrúsených po celej Európe. Z uhoľnej bane v Srbsku do bruselských zasadačiek, od waleských demonštrantov do gruzínskeho televízneho štúdia, film skúma, ako sa geograficky mení spôsob, ako vnímame energiu. Film „Ako žijeme“ mal premiéru na filmovom festivale environmentálnych filmov CinemAmbienteEnvironmental v Turíne, v Taliansku v júni 2013, následne bol premietaný na festivale KinookusFilm, Ston, Chorvátsko, na medzinárodnom festivalu environmentálnych filmov v Barcelone a Leeds. Film bol súčasťou Svetového dňa energie OSN v New Yorku.

 

Muž, ktorý sadí stromy - (Muž, který sází stromy) Michal Gálik / ČR, SR / 2013 / 50 min. / v češtine          

Mnoho ľudí si myslí, že poviedka o mužovi, ktorý sadil stromy, je fiktívna. V skutočnosti tento muž existuje. Volá sa Ernest Vunan a žije v hmlou zahalených horách v srdci Afriky. Film Michal Gálika vám predstaví inšpiratívny príbeh človeka, ktorému osud jeho krajiny nie je ľahostajný a svojím snažením chce obnoviť vzácne horské pralesy v oblasti jeho kmeňa Kedjom-Keku na severozápade Kamerunu. Vydajte sa s nami na cestu okolo tejto rozmanitej africkej krajiny a presvedčte sa o tom, že aj jednotlivec dokáže zmeniť to, ako bude krajina vyzerať. Spoznajte partiu mladých ľudí z Česka a zo Slovenska, ktorí sa rozhodli Ernestovi pomôcť v jeho aktivitách a prispieť tak k ochrane miestnej prírody.      

 

Vlčie hory, Erik Baláž / Slovensko / 2013 / 48 min. / v slovenčine

Toto je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti. Táto krajina bola v minulosti známa ako "Vlčie hory“. Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú na tomto území. Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi. Film ponúka cestu späť do čias, kedy európska divočina bola naozaj divoká a živá organická jednotka. Ponúka tiež možnosť pozrieť sa do očí tvorom, s ktorými sme kedysi žili spolu v našej spoločnej minulosti. Život vo „Vlčích horách ".

 

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn