Reklama
nedeľa, 19 apríl 2015 00:00

Výstavou Václava Fialu si múzeá pripomenuli Medzinárodný deň Rómov

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Výstavou Václava Fialu si múzeá pripomenuli Medzinárodný deň Rómov Výstavou Václava Fialu si múzeá pripomenuli Medzinárodný deň Rómov

V priestoroch Múzea kultúry Čechov na Slovensku otvorili v stredu výstavu Pravda v kráse, krása v pravde (Rómovia v diele Václava Fialu).

 

Ide o výstavný projekt venovaný obrazom českého výtvarníka s rómskou tematikou, ktorú spoločne pripravili dve pracoviská Slovenského národného múzea, Múzeum kultúry Rómov na Slovensku a Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa Rómov. Slávnostnú atmosféru v úvode vernisáže navodili rómske piesne v podaní Adamka Facunu a Sebastiana Morgoša, členov detského rómskeho súboru Somnakune čhave (Zlaté deti), v ktorých prevedení zaznela aj rómska hymna „Gelem, gelem".

 

 

Otvorenie výstavy s rómskou tematikou nie je náhodné. Ide o jedno zo sprievodných podujatí Slovenského národného múzea organizovaných pri príležitosti pamätného dňa mimoriadne významného pre rómsku komunitu nie len u nás na Slovensku, ale na celom svete: "Medzinárodný deň Rómov si pripomíname každoročne 8. apríla už od roku 1990. Práve v tomto roku sa konal v Poľsku už 4. veľký kongres Medzinárodnej rómskej únie. Prvý krát sa stretnutie únie uskutočnilo v roku 1971 v Anglicku. Stretli sa na ňom najvýznamnejší predstavitelia Rómov z celého sveta a prijali niektoré veľmi dôležité rozhodnutia pre rómsku societu na celom svete, hlavne pokiaľ ide o emancipáciu, politickú stabilizáciu a ich presadenie sa. Na tomto kongrese sa okrem iného prijalo pomenovanie Róm, prijala sa rómska vlajka aj rómska hymna," uviedla Mgr. Adriana Daneková, kurátorka výstavy.

 

 

Prostredníctvom výstavy máte možnosť nahliadnuť do života rómskej society očami českého výtvarníka, maliara, grafika a ilustrátora, ktorý v 30. a 50. rokoch 20. storočia navštevoval Slovensko, najmä Podkarpatskú Rus, kde ho očarila príroda aj zvyky tamojších obyvateľov. "Václava Fialu okrem iného veľmi zaujal región Gemer. A k tamojšiemu koloritu patria aj rómske komunity, ktoré tam v tej dobe žili už niekoľko stáročí a boli jeho súčasťou. Ich život tohto výtvarníka natoľko zaujal, že ho v danej komunite veľmi dobre prijali, čo mu umožnilo spodobniť ich život v spomínanom období. Naozaj ide o veľmi precítený pohľad. Tomuto vynikajúcemu portrétistovi sa síce jednoduchým, ale veľmi príťažlivým spôsobom podarilo vystihnúť rysy a charakter človeka," dodala Daneková.

 

Vystavená kolekcia akvarelov a kresieb, ktorá sa radí k vrcholným dielam tohto pražského rodáka, zachytáva realisticky, ale s istou mierou poetiky výjavy z každodenného života osád, ako aj vnútornú krásu ich obyvateľov. Výstava bude v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku sprístupnená do 20. októbra 2015.

 

Autor: RR © Autorské práva sú vyhradené

 

Jana Krivačková

Editorka Turiec Online