pondelok, 27 apríl 2015 00:00

Čmároholik umožňuje dospelým objaviť v sebe úprimnú radosť z tvorby

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Čmároholik umožňuje dospelým objaviť v sebe úprimnú radosť z tvorby Čmároholik umožňuje dospelým objaviť v sebe úprimnú radosť z tvorby

Už od začiatku roka Turčianska galéria pravidelne raz mesačne organizuje tvorivé dielne s príznačným názvom Čmároholik. Sú určené všetkým tým, ktorí ani v dospelom veku nestratili záujem o maľovanie.

 

Popri detských tvorivých dielňach, ktoré majú v galérii dlhoročnú tradíciu, sa workshopy pre dospelých dajú považovať za novinku, ktorej cieľom je ukázať, že vyjadrenie sa prostredníctvom umenia prináša radosť v každom veku. "Vždy sa snažíme, aby dielne korešpondovali s výstavou, ktorá sa v galérii práve koná, aby to bolo zaujímavé a iné ako sú bežné výtvarnícke kurzy. Dá sa hovoriť o dvoch rovinách, ktoré tento projekt má. V prvom rade je o samotnej tvorivej, výtvarnej časti. Našim druhým zámerom je prostredníctvom týchto tvorivých dielní pritiahnuť ľudí do galérie a naučiť ich vnímať umenie a porozumieť mu," vysvetlila Mgr. Lucia Bezegová, lektorka a galerijná pedagogička.

 

Aprílová tvorivá dielňa bola venovaná členom Umeleckej besedy slovenskej, ktorých výstava realizovaná pri príležitosti 25. výročia obnovenia spolku momentálne zdobí steny galérie. Ich tvorbu účastníkom predstavila členka spolku, výtvarníčka Kristína Šubjaková, ktorá predviedla aj to, akým spôsobom vznikajú jej výtvarné diela. Komentovaná prehliadka vystavených prác priniesla množstvo inšpirácií, ktoré účastníci následne vniesli do svojich umeleckých počinov. Podkladom pre ich tvorivé zásahy boli štruktúry vytvárané roztieraním akrylových pást na sololit.

 

 

"Je to zaujímavý projekt, páči sa mi ten nápad. Martin je mestom kultúry, takže by sme sa mali snažiť rôznymi spôsobmi ľudí ku kultúre pritiahnuť.  Ak sa podarí vybudovať tradíciu, v letných mesiacoch môžu tvorivé dielne prebiehať aj v záhrade, čo bude mať úžasný tvorivý náboj. Našim cieľom je, aby dielne boli zážitkové, objavné, dobrodružné. Boli by sme radi, keby si účastníci naplno vychutnali tvorivý proces a zážitok, ktorý umenie a výtvarná tvorba poskytujú, " dodala výtvarníčka Kristína Šubiaková, Ing. arch. Čmároholikom sa môže stať každý, kto má chuť na vlastnej koži si vyskúšať tvorivý proces. Účasť na workshopoch si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, či nadanie. Úplne vám postačí úprimná chuť tvoriť. Pomôcky a občerstvenie sú v cene zakúpenej vstupenky.

 

Autor: Mgr. Katarína Mažáriová, SNK, foto: Viera Hatarová, SNK © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn