utorok, 05 máj 2015 00:00

Turčianska galéria pripravila na Noc múzeí a galérií bohatý program

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Turčianska galéria pripravila na Noc múzeí a galérií bohatý program Turčianska galéria pripravila na Noc múzeí a galérií bohatý program

Dňa 16. mája 2015 sa uskutoční už 11. ročník podujatia s názvom Noc múzeí a galérií. Jedná sa o celoeurópske podujatie, ktoré má za úlohu prezentovať verejnosti kultúrne dedičstvo s cieľom šíriť informácie o kultúrnej rozmanitosti európskych krajín a vyzdvihovať dôležitosť jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

 

To všetko je realizované netradičným spôsobom, keďže brány galérií a múzeí sa pre návštevníkov otvoria vo večerných hodinách. Práve vďaka netradičnému času návštevy galérií a múzeí majú návštevníci možnosť zažiť neopakovateľnú atmosféru, ktorú noc sama o sebe prináša a v spojitosti s návštevou priestorov, ktoré dýchajú históriou, sa zážitok z podujatia ešte znásobuje.

 

V Turčianskej galérii sme pripravili bohatý program začínajúci o 19:00

 

Návštevníci si budú môcť prezrieť čerstvo otvorenú výstavu s názvom Pocta Galandovi, ktorá je  pripravená pri príležitosti 120. výročia narodenia tohto významného maliara, grafika, knižného ilustrátora a vynikajúceho výtvarného pedagóga. Jej cieľom je pripomenúť a uctiť si pamiatku a dielo vynikajúceho umelca zakladateľskej generácie moderného slovenského výtvarného umenia. Ďalšia časť programu sa nazýva Nový pohľad na krajinu, kde sa návštevník formou workshopu dozvie viac o tzv. psychologickej estetike. Pozorný divák zrazu v krajine spozná životné prejavy, ktoré sú príčinou spätosti človeka s prírodou. Ak máte doma obraz a nepoznáte jeho autora prípadne cenu, neváhajte a prineste ho k nám. V časti programu Čo mám doma... Vám naši odborní pracovníci ochotne a bezplatne poradia.

 

Tak isto sme pripravili rôzne zaujímavé formy objavovania a spoznávania výtvarných diel. V programe samozrejme nesmie chýbať prehliadka našej stálej expozície no tentoraz s úlohou pre návštevníkov - vybrať tie najzaujímavejšie diela. Tvorivé dielne Ateliéru Kocúr pre deti ale i tých skôr narodených prinášajú mnoho zaujímavých aktivít. Návštevníci sa v túto čarovnú noc môžu na chvíľu stať umelcami a namaľovať si svoj vlastný obraz alebo si vytvoriť vlastnú sochu. Zaujímavou aktivitou je aj Trikotlač.

 

Prineste svoje staré tričko a vdýchnite mu nový život s jedným z exkluzívnych motívov  od autorov ako sú Galanda a Vodrážka. Z nášho depozitu sme pre návštevníkov vybrali päť diel, ktoré si prostredníctvom sieťotlače môžu nechať vytlačiť na tričko. Noc vyvrcholí o 23:00 žrebovaním o zájazd do Paríža (4. – 9. 6. 2015). Do tohto žrebovania budú zaradení tí návštevníci, ktorí navštívia všetky výstavy a zapoja sa do vybraných aktivít.

 

 

Autor: Patrícia Lipková © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn