Reklama
nedeľa, 10 máj 2015 14:20

Krajské kolo Vajanského Martin 2015

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
PaedDr. Pavol Zátek gratuluje k 2.miestu Alenke Kubalovej z MT PaedDr. Pavol Zátek gratuluje k 2.miestu Alenke Kubalovej z MT

Turčianske kultúrne stredisko v Martine  v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK zorganizovalo v posledný aprílový týždeň krajské kolo celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých Vajanského Martin 2015 (61. ročník Hviezdoslavovho Kubína).

 

V pondelok 27. apríla sa konalo slávnostné otvorenie súťaže v Národnej dvorane Literárneho múzea SNK v Martine. Hudobným vystúpením sa prezentovali žiaci Základnej umeleckej školy Martin – Ul. P. Mudroňa a umeleckým slovom sa prihovorila Anna Dubovcová z Turčianskych Teplíc, ktorá bola súčasne aj jednou z porotkýň. V mene organizátora súťaže vystúpila a všetkých srdečne privítala Mgr. Nataša Petrová, riaditeľka TKS v Martine. S organizačným poriadkom prehliadky, schválenými propozíciami a priebehom súťaže recitátorov oboznámila koordinátorka krajského kola súťaže Mgr. Monika Ondrušová.

 

Prvé dva súťažné dni súťaže v priestoroch literárneho múzea patrili recitátorom – jednotlivcom zo základných (I., II. a III. kategória) a stredných škôl (IV. kategória) a dospelým nad 20 rokov (V. kategória). Posledný súťažný deň v Národnom dome Slovenského komorného divadla v Martine sa predstavili detské recitačné kolektívy a divadlá poézie.

 

V tomto roku o postupe víťazov na celoslovenské kolo z 99 súťažiacich jednotlivcov a 4 kolektívov rozhodovalo 18 porotcov z radov učiteľov základných a stredných škôl, ale aj recitátorov, či spisovateľov. Závery ich rozhodnutí posunuli 15 recitátorov a 1 kolektív na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční 18. - 21. júna 2015 v Dolnom Kubíne. Krajská súťaž bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi podujatia boli Slovenská národná knižnica a Slovenské komorné divadlo v Martine.

 

Výsledky krajského kola Vajanského Martin 2015: na stiahnutie

 

 

Autor: Mgr. Monika Ondrušová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn