Reklama
nedeľa, 10 máj 2015 15:41

Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Aj tento rok sa Slovenské národné múzeum v Martine pridá k projektu Noc múzeí a galérií, ktorý otvára pre verejnosť dvere kultúrnych inštitúcií na celom svete. Naše múzeum bude preto v sobotu 16. mája 2015 otvorené pre všetkých od 18.00 h. až do neskorej noci. Príďte si užiť múzeum plné zábavy a pohody. A o čom tohoročná Noc múzeí a galérií bude?

 

Dámy a páni, držte si klobúky!

Viete, čo nosili známe i bežné hlavy? Na výstave Dámy a páni, držte si klobúky! uvidíte pokrývky hláv významných osobností politického a kultúrneho života i športu. Sú medzi nimi klobúky prezidentov 1. Československej republiky Tomáša Garriguea Masaryka a Edvarda Beneša, Milana Rastislava Štefánika , ale i Martina Benku či Vlastimila Harapesa. Medzi cylindrami, pinčmi a čepcami zaujmú aj vojenské prilby, drôtené klobúky alebo klobúk arcibiskupa.

 

V tvorivej dielni sa dozviete sa, ako vznikajú plstené klobúky, plstenie a krampľovanie vlny si sami budete môcť vyskúšať. Pre šikovné rúčky bude pripravená aj dielnička, v ktorej si budete môcť vyrobiť vlastnú pokrývku hlavy z papiera. Klobúkový tanec naučíme našich návštevníkov v tanečnej škole. Prezradíme aj to, čo nosievali pod klobúkom či čepcom naši predkovia – tým odvážnejším dievčatám ponúkneme aj možnosť odísť s tradičným účesom.

 

Tajomstvá prírody

Na novootvorenej výstave Jaskyne a jaskyniari sa zoznámite s tým, čo ukrývajú jaskyne i aká je cesta k ich objavovaniu. Okrem iného môžete na vlastné oči vidieť aj jedného z ich obyvateľov - jaskynného medveďa v životnej veľkosti. Lákadlom, predovšetkým pre detských návštevníkov, bude možnosť preplaziť sa jaskyňou. Až do zotmenia budete mať možnosť spoznávať taje muzeálnej záhrady, ktoré vám priblížia odborní pracovníci SNM – Múzea Andreja Kmeťa. S nimi sa dozviete mnoho zaujímavostí o rastlinách a živočíchoch, ktoré ju obývajú.

 

Múzeum nie sú len vitríny

Okrem dobrej zábavy myslíme i na žalúdky našich návštevníkov a budeme mať pripravené aj niečo malé pod zub a čajovničku “U starej matere”. Noc múzeí a galérií je skvelý spôsob, ako ľuďom ukázať, že múzeum nie je len budova bez života, plná vitrín a predmetov, ktorých sa nemôžeme dotýkať, ale naopak, že je to miesto, kde sa dá naučiť kopec vecí a zažiť veľa zábavy. Tešíme sa na vás v sobotu 16. mája 2015 od 18.00 do 23.00 hod. v budove Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore 2.

 

Vstupné:

deti do 15 rokov – zdarma

dospelí – 2 €

študenti, seniori – 1 €

 

Autor:  © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn