Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 17 máj 2015 18:51

Kristína Jesenská: športový talent na Evanjelickej spojenej škole

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Kristína Jesenská: športový talent na Evanjelickej spojenej škole Kristína Jesenská: športový talent na Evanjelickej spojenej škole

Kristína Jesenská je štrnásťročná majsterka Slovenska v triatlone, majsterka Slovenska v aquatlone (kombinácia plávania – 500 m a behu 5 km hneď po sebe), majsterka Slovenska v duatlone a majsterka Slovenska v behu na 1500 metrov. Čo stojí za tak veľkým úspechom tak mladej dievčiny? „Moja jediná záľuba je šport“ – odpovedá Kristínka.


Odkedy sa venuješ plávaniu?  

Plávaniu sa venujem od troch rokov. Plávala som závodne, ale prestala som s tým kvôli silnej alergii na chlór. Potom som začala robiť triatlon, ktorý ma napĺňa doteraz. Okrem toho tu je ešte bicykel, beh a plávanie.  

 

Prečo práve triatlon? Čo ťa na tomto športe najviac baví?

Keď som zistila, že v plávaní nemôžem závodne pokračovať, dala som sa na triatlon. Je to individuálny šport a zahŕňa tri disciplíny – plávanie, cyklistiku a beh. Na tomto športe ma baví úplne všetko! Počas pretekov sa teším na všetky disciplíny a keď vyhrám, je to ten najlepší pocit. Vtedy viem, že je to preto, lebo som dosť trénovala a mám na to. 

 

Radosť z víťazstva je iste príjemná. Predsa však, boli už okamihy, kedy si chcela aj prestať?

Popravde nie, nikdy som nechcela prestať športovať.

 

Aké vlastnosti by podľa teba mal mať úspešný športovec?

Mal by byť silný, mal by mať v hlave nastavené, čo chce robiť. A mal by byť pokorný, aby mu nestúpla sláva do hlavy :)

 

Ruku na srdce, nebojíš sa, že aj tebe raz stúpne sláva do hlavy?

Nie nebojím, nešportujem kvôli sláve, ale kvôli tomu, aby som niečo dokázala sama sebe. Chcem dokázať sama sebe, že som v niečom výnimočná.  

 

Čo je pre teba motiváciou k dosahovaniu čo najlepších výsledkov?

V závodnom športe, akým je triatlon je mojou najväčšou podporou rodina. Mojou najväčšou motiváciou je, že vo mňa veria moji rodičia, potom iní ľudia a že verím aj sama sebe, že to dokážem. 

 

Ako tvoj šport vníma tvoje okolie. Rodina, kamaráti? Sú radi, že športuješ?

Rodičia ma veľmi podporujú, povedala by som dokonca, že až priveľmi. Niektorí kamaráti ma podporujú a niektorí zase nie, možno len závidia... Stále sa sťažujú, že s nimi nechodím večer von, že nepijem a nefajčím, ale o tom môj život nie je.  

 

 

Vplýva šport na tvoje výsledky v škole? Vychádza ti škola / učitelia či vedenie školy v ústrety pri rozvoji tvojho talentu?

Šport niekedy naozaj vplýva na moje školské výsledky, keď som unavená, nevládzem a nechce sa mi učiť. Učitelia aj škola mi však vychádzajú v ústrety. Vidím to napríklad v tom, že v čase, keď mávame v škole telesnú výchovu, môžem ísť na tréning.

 

Ktorý zo športovcov je tvojím vzorom a prečo?

Môj vzor je Michale Phelps pretože bol na olympiáde už veľakrát a stále vyhráva. Okrem toho stále tvrdo maká a dáva do športu všetko, aj svoj voľný čas. To sa mi na ňom moc páči! Nepáči sa mi však na ňom, že mu sláva trochu vstúpila do hlavy a myslí si, že môže robiť čo chce aj v osobnom živote. Mojím vzorom je preto len v športe.

 

Autor: Hedwiga Tkáčová, Dušan Haško © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky