sobota, 23 máj 2015 21:58

Bloom na prahu novej éry: Vypočujte si podmanivú novinku Nebesá

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Bloom na prahu novej éry: Vypočujte si podmanivú novinku Nebesá Bloom na prahu novej éry: Vypočujte si podmanivú novinku Nebesá

Slovenská formácia Bloom, ktorú zosobňuje predovšetkým charizmatická speváčka Barbora Drahovská, sa odhodlala k radikálnej zmene. Po debutovom albume s výlučne anglickými textami sa rozhodla vstúpiť do neprebádaných vôd a nahrať skladby so slovenskými textami. Prvá ochutnávka, pieseň Nebesá, mala premiéru v Rádiu_FM.

 

Popri Barbore Drahovskej tvorí základ formácie Bloom gitarista Lukáš Kyška a práve on stojí za nápadom začať písať a spievať v rodnom jazyku. "Keď som mu raz vysvetľovala jeden z posledných anglických textov, povedal, že myšlienka je pekná, ale vraj ju v tom texte nevidí. Potom sa asi na tri minúty ticho zamyslel a vraví: napíš to po slovensky. Tak sa aj stalo a vznikli Nebesá," uviedla speváčka s nezameniteľným hlasom i výzorom.

 

Barbora priznala, že za posledný rok a pol sa toho v jej osobnom živote veľa zmenilo a možno aj to ju z časti priviedlo k slovenčine. "Spievať po anglicky je krásne, znelo mi to doteraz prirodzenejšie, avšak keď spievam po slovensky, je to oveľa osobnejšie a intímnejšie. Neriešila som, či sa to bude páčiť ľuďom, ale skôr som to brala ako svoju vnútornú očistu. Ale myslím, že toto nie je žiadny ojedinelý proces, tak to robia skoro všetci, no nie?" povedala s úsmevom hudobníčka. "Je to naša prvá pesnička po slovensky, no hneď som vedela, že nebude posledná. Práve naopak, začalo ma to veľmi baviť a mám pocit, ako keby mi to rozpútalo ruky a dušu aj v iných veciach," dodala.

 

Pieseň Nebesá s prepracovaným aranžmánom a zasnenou atmosférou produkoval Erik "Losos" Horák z kapely Zlokot, ktorý typický "bloomovský" akustický zvuk vyšperkoval jemnou elektronikou. Novinka sa nahrávala v jeho štúdiu Lososound a o finálny zvuk sa postaral Ecson Waldes z Biotech studio v Prahe. Skladba je prvým singlom z pripravovanému druhého štúdiového albumu, ktorý kapela plánuje vydať na budúci rok. Ten prvý s názvom Let The Good Days Come vyšiel v decembri 2013. Single Carousel Ride a Scary Me pravidelne hrávalo Rádio_FM, a kapela s nahrávkou v rozšírenej zostave koncertovala po celom Slovensku i za hranicami. Okrem samostatných výstupení sa Bloom publiku predstavili aj ako predkapela na akustickom turné Kataríny Knechtovej, vystúpili tiež pred islandskou hudobníčkou Emilianou Torrini v Bratislave a predvlani sa dostali aj na viedenskú časť showcaseového festival Waves.

 

Nebesá, ale aj ďalšie nové slovenské piesne predstavia Bloom naživo na Gorila.sk Urban Space party_FM, ktorá sa bude konať v stredu 27. mája v Bratislave a deň na to, 28. mája, v klube Bar Museum v Martine. V Martine sa fanúšikovia dočkajú aj skladieb z prvého albumu a punc výnimočnosti dodá vystúpeniu harfistka Mária Kmeťková, ktorá na pódiu doplní duo Bloom.

 

 

Informácie a fotografie portálu Hudba.sk poskytol PR manažér Ján Papač. Viac na www.bloomband.sk a www.facebook.com/bandBloom.

 

Autor: RR, foto: Zdenko Hanout © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn