štvrtok, 04 jún 2015 12:24

V SKD ukončia sezónu novou komédiou

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
V SKD ukončia sezónu novou komédiou V SKD ukončia sezónu novou komédiou

Poslednú premiéru v aktuálnej divadelnej sezóne chystá SKD Martin už o pár dní. Divadelná konfrontácia mŕtvych a živých je metaforou pitoreskného ľudského snaženia.

 

Umelecký súbor intenzívne skúša komédiu španielskeho autora José Lópeza Rubia Mŕtvi to vidia inak. Pod režijným vedením Ľubomíra Vajdičku a v dramaturgii Róberta Mankoveckého ju Martinčania uvedú ako prví na Slovensku. „Španielsky autor Jozé López Rubio (1903 – 1996) bol nielen dramatikom, filmovým a televíznym scenáristom, textárom a humoristom, ale aj historikom španielskej drámy. Spolu s Lorcom, Buñuelom a Dalim patril k zakladajúcim členom avantgardného umeleckého zoskupenia Generácia 27. V 30-tych rokoch ho na spoluprácu prizval Hollywood, kde pre španielsku občiansku vojnu zotrval dlhšie, ako pôvodne zamýšľal,“ predstavil autora najnovšej martinskej inscenácie dramaturg SKD Róbert Mankovecký. Rubio sa do Španielska vrátil už ako slávny autor, napísal okrem iného 17 divadelných hier. Posledné roky svojho života zasvätil skúmaniu drámy, vydal viacero monografií o histórii divadla.

 

„Autora a dramatika Rubia by som zjednodušene označil ako „španielskeho Karvaša“. Jeho hru Mŕtvi to vidia inak, v origináli Na druhom brehu,  by sme mohli nazvať spoločensko-kritickou. Mŕtvi sa v nej konfrontujú so živými, aby sa o sebe dozvedeli viac. Príznačný je pre ňu briskný humor,“ dodal režisér inscenácie Ľubomír Vajdička. Ten sa k spolupráci s martinským súborom dostal po troch rokoch. Naposledy tu pracoval na úspešnej inscenácii Sedem dní do pohrebu, ktorá získala dve ocenenia Dosky 2012. 

 

Duchárska komédia Mŕtvi to vidia inak je vtipnou metaforou bizarného pozemského snaženia. Hra je plná textovej komiky a ponúka široké celosúborové obsadenie. „Naša dramaturgia očakáva plnohodnotnú komediálnu inscenáciu, ktorá zužitkuje mnohoročné skúsenosti režiséra Vajdičku s komediálnym žánrom, jeho mieru pre vkus a schopnosť zvládnuť tenkú hranicu medzi umením a gýčom, ktorá sa vo väčšine komediálnych predlôh vyskytuje. Očakávame tiež herecké majstrovstvo súboru, ktorý má s komediálnym žánrom bohaté skúsenosti,“ dodal  Róbert Mankovecký. V najnovšej martinskej inscenácii môžete vidieť Kamilu Antalovú, Daniela Žulčáka, Jána Kožucha, Martina Gazdíka, Tomáša Mischuru, Zuzanu Rohoňovú, Nadeždu Vladařovú, Ľubomíru Krkoškovú, Tomáša Tomkuljaka, Viliama Hriadela a hosťujúcich mladých hercov Tomáša Gregu a Jaroslava Kyseľa.  Scéna je dielom domáceho scénografa Jozefa Cillera, kostýmy navrhla výtvarníčka Marija Havran, hudbu k inscenácii skomponoval Dano Heriban.  Španielska duchárska komédia má premiéru 12. júna,  vidieť ju môžete v tejto sezóne ešte 13. júna večer a 16. júna dopoludnia.

 

Autor: Mira Kováčiková © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn