pondelok, 15 jún 2015 00:00

Paríž vyznal poctu Galandovi

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Paríž vyznal poctu Galandovi Paríž vyznal poctu Galandovi

Turčianska galéria v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja začala v tomto roku realizovať dlhodobý projekt Slovenský svet vizuálneho umenia (SSVUM).

 

Zámerom projektu je skúmať, zbierať, sumarizovať, zviditeľniť a propagovať vizuálne umenie umelcov pochádzajúcich zo Slovenska a pôsobiacich v zahraničí. V rámci tohtoročných aktivít za finančnej podpory Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí sa Turčianska galéria predstavila v Paríži na podujatí Ozveny Slovenska, ktoré organizovala Asociácia francúzsko-slovenského priateľstva. Formou tvorivých dielní a propagačných  materiálov sme predstavili galériu a Mikuláša Galandu, pričom sa opäť potvrdil medzinárodný umelecký význam vynikajúceho maliara, kresliara, ilustrátora, grafika, pedagóga a nášho rodáka z Turčianskych Teplíc.

 

 

Deti s rodičmi sa zapojili do tvorivých dielní, v ktorých sa spájajú naše výtvarné tradície so Slovenskou výtvarnou modernou. Aj napriek jazykovej bariére sa práve vďaka vizuálnemu jazyku vedeli vžiť do tvorby slovenských umelcov. Svojou tvorbou nám vedeli komunikovať príbehy, ktoré prekračujú hranice krajín a spájajú svety fantázie. Zároveň sme hovorili so zástupcami Veľvyslanectva SR v Paríži a Slovenského inštitútu v Paríži o rôznych možnostiach spolupráce na uvedenom projekte a pri realizácii výstavy Mikuláša Galandu vo Francúzsku.

 

Autor:  Mgr. Lucia Bezegová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn