pondelok, 22 jún 2015 22:00

Študenti SOŠ obchodu a služieb navštívili Taliansko cez projekt Erasmus+

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Študenti SOŠ obchodu a služieb navštívili Taliansko cez projekt Erasmus+ Študenti SOŠ obchodu a služieb navštívili Taliansko cez projekt Erasmus+

Naučiť sa pripraviť pravé talianske tiramisu a popritom si aj obzrieť krajinu. Študenti SOŠ obchodu a služieb v Martine absolvovali v rámci projektu Erasmus+, financovaného zo zdrojov EÚ, v spolupráci s vysielajúcou agentúrou K.A.B.A, dvojtýždňový pobyt v Taliansku.

 

 

Študenti so zameraním na gastronómiu, ktorí mali záujem zapojiť sa do tohto programu, absolvovali v tomto školskom roku druhý pohovor v anglickom jazyku a z 35 uchádzačov bolo vybraných 15 úspešných,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky školy PhDr. Jela Malková, ktorá spolu s profesorkou anglického jazyka Mgr. Jankou Miľanovou tvorila pedagogický sprievod.

 

Prvý týždeň študenti strávili v krásnom horskom prostredí malebnej farmy agriturismo Casa dell´Aglio v Momperone, neďaleko mesta Tortona. „Spolu s inštruktormi sme mali možnosť nahliadnuť do tradičnej talianskej gastronómie a zúčastniť sa na príprave talianskej svadby aj prvého svätého prijímania, čo sa nám veľmi páčilo“, spomína na zážitky Kamila Martinusíková, študentka 4. HA. Študentov zaujal aj výlet do prístavného mesta Janov (Genoa), kde ich mesto doslova uchvátilo. Architektúru stavieb, krásne námestie s fontánou (Piazza de Ferrari) a typické úzke uličky – to všetko dýchalo pravou talianskou atmosférou. O to viac história tohto mesta, veď práve z neho sa v 15. storočí Krištof Kolumbus vydal na svoje zámorské objavy.

 

Po týždni pobytu v Momperone sa študenti vydali na návštevu medzinárodne známej výstavy EXPO v Miláne, ktorá sa koná každých 5 rokov a zúčastňuje sa na nej 147 krajín pod heslom „Uživiť planétu, energia pre život“. „Expozícia bola veľmi rozsiahla, za jeden deň sme nestihli prezrieť celý objekt, preto sme sa hneď vydali k slovenskému pavilónu, ktorý sa predstavil s mottom Slovensko je krajina plná energie. Príďte si k nám dobiť baterky,“ hovorí ďalšia účastníčka Katarína Cigániková. „Pavilón, v ktorom sa nachádzala prezentácia zástupcov našej krajiny, bol navrhnutý známym výtvarníkom Karolom Kállayom, ktorý prezentuje Slovensko aj dielami Andyho Warhola, či tradičnými čičmianskymi ornamentami. V reštaurácii zas v ponuke figurovali naše tradičné pokrmy ako sú halušky a pirohy,“ dopĺňa ju spolužiačka Beáta Jančíková.

 

 

Skupina študentov si nenechala ujsť ani prehliadku centra Milána, druhého najväčšieho mesta Talianska, ktoré je známe významnými kultúrnymi ale najmä historickými pamiatkami ako Opera La Scala či La Galleria Vittorio Emanuele II. Nezabudli navštíviť aj katedrálu Duomo, ktorá sa týči na nádhernom námestí, patrí k najväčším na svete a je druhou najväčšou v Taliansku. Je postavená z bieleho mramoru a celkovo sa na nej nachádza 4 400 ručne vyrobených sôch. Najzaujímavejšou a aj navyššie položenou je pozlátená socha Panny Márie, ako typický symbol katolíckeho náboženstva, ktoré má v Taliansku pevné korene. Nakoniec si prehliadli aj galériu, v ktorej sídlia slávne módne značky ako Prada, Versace, Gucci.

 

Druhý týždeň študenti strávili v kempe, v mestečku Casttelleto Ticino, pri druhom najväčšom talianskom jazere Lago Maggiore. Tu ich tamojšia koordinátorka Lucia naučila pripravovať pravé talianske tiramisu, ochutnali skvelú domácu zmrzlinu a nahliadli do histórie jej výroby. Okrem ich čakal aj výlet do mesta Stresa, spolu so sprievodcom Giovanim. Poslednou krásnou spomienkou bola plavba loďou na ostrovy Isola Bella a ostrov rybárov Isola dei Pescatori, cez jazero Lago Maggiore, ležiace čiastočne v regiónoch Piemont, Lombardia a švajčiarskom kantóne Ticino. Zanechalo to v nich nezabudnuteľné zážitky, ktoré nakoniec skončili odletom z letiska Bergamo v Milane priamo do Bratislavy.

 

Autor: Kamila Martinusíková, Beáta Jančíková, Katarína Cigániková, študentky 4. HA © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn