Reklama
pondelok, 22 jún 2015 23:17

Ľudo Lettrich – Príbehy fotografie

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Ľudo Lettrich – Príbehy fotografie Ľudo Lettrich – Príbehy fotografie

V Turčianskej galérii v Martine si môžete do 2. augusta pozrieť výstavu venovanú celoživotnému dielu Ľudovíta Lettricha.

 

Ľudovít Lettrich sa venuje fotografovaniu už viac než 50 rokov a jeho najväčšou vášňou je športová fotografia, ktorá dominuje práve na tejto výstave, pripravenej pri príležitosti jeho životného jubilea - 70 rokov. „Kedysi dávno som začal fotografiami mojej rodiny. Prelom prišiel niekedy v sedemdesiatych rokoch, keď sme mali v škole družbu s rusmi. Fotografie vyvolával kolega, ktorý si však zlomil ruku a tak táto práca pripadla mne. Postupne som začal študovať literatúru a skúsenosti som získaval aj empiricky. Postupom času sa mojou dominantou stal šport, na tejto výstave však nájdete aj iné témy. Fotografovať šport je do istej miery umenie, pretože ku každej sníme sa musíte vedieť vyjadriť kto, prečo a ako. Ak fotíte cez hľadáčik, býva už spravidla po akcii, ja musím pri športe čakať a predvídať. Ide o ten správny moment, možno aj intuíciu a predvídavosť," otvoril vernisáž Ľudovít Lettrich.

 

Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch Turčianskej galérie v Martine do 2. augusta

 

 

Fotografie na výstave mapujú celý prierez kariéry Ľuda Lettricha. Nájdete tu aj tie, ktoré nafotil pred štyridsiatimi rokmi, ale aj také, ktoré vznikli len minulý týždeň. „Keď aktívne fotografujete alebo sa tomu aspoň trošku venujete, ku každej fotografii máte určitý vzťah. Som veľmi vďačný aj za názov výstavy, ktorý navrhla kurátorka Jarmila Kováčová - Príbeh fotografie. Každá fotografia má za sebou príbeh a o každej by som vám vedel veľa porozprávať," doplnil Ľudovít Lettrich.

 

„Autor fotografií, Ľudo Lettrich, sa venuje fotografii súvisle už viac ako 50 rokov. Za tú polstoročnicu sa vyformoval a dorástol do súčasnej výpovede prostredníctvom fotografie. Venuje sa špeciálne športovej fotografii, kde sa mu veľmi úspešným spôsobom darí zachytávať ťažko zachytiteľné poenty. Napríklad ako nejaká bizardná alebo veľmi dramatická, vypätá situácia, najmä v dynamických akčných športoch ktoré sníma, ako futbal, hokej ale tak isto aj cyklistika alebo zjazdové lyžovanie. Tam je to skutočne o tom okamihu, ktorý potrebuje fotograf vystáť a v ten pravý okamih spustiť spúšť. Každá fotografia zvlášť prerozprávaná fotografom má svoj príbeh. Niekedy je viditeľný a niekedy je skrytý, to znamená, že to čo je v zákulisí, občas nie je vidno. My sme si chceli ponúknuť taký výber fotografií, kde ponúka príbeh sám autor, ale súčasne očakáva aj otázky a odpovede aj od tých, ktorý tie fotografie pozerajú. Preto si každý môže vytvoriť svoj príbeh aj sám,“ uviedla Jarmila Kováčová – kurátorka výstavy.

 

 

Autor: Miroslav Hamar © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslav Hamar

Editor Turiec Online

Reklama