streda, 24 jún 2015 22:04

Turiec Fest 2015: Vydarená premiéra najväčšieho rockového festivalu v Turci

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Turiec Fest 2015: Vydarená premiéra najväčšieho rockového festivalu v Turci Turiec Fest 2015: Vydarená premiéra najväčšieho rockového festivalu v Turci

Prvý ročník festivalu Turiec Fest, ktorý sa konal 13. júna priniesol do Sučian poriadnu dávku rockovej hudby. Na starom futbalovom ihrisku sa stretli rockoví nadšenci nie len z oblasti Turca, ale aj z ostatných kútov Slovenska. Na podujatí sa predstavili známe slovenské kapely, ktoré okrem skvelej hudby vytvorili pre fanúšikov dokonalú atmosféru na poriadne vybláznenie sa.

 

Udalosť odštartovala už na pravé poludnie, keď so svojou festivalovou premiérou vystúpila kapela fest dobre. Skupina mladých hudobníkov odohrala svoj punk-rockový repertoár pred prvými návštevníkmi, ktorých neodradilo ani silné slnko a vysoké teploty. Organizátori z agentúry AKNOR okrem hudobnej zložky pripravili pre návštevníkov aj stánky s dobrým jedlom a pitím. Nechýbala tradičná klobása či cigánska a dobre vychladené pivo. S pribúdajúcim časom a klesajúcou teplotou sa zvyšovalo aj množstvo návštevníkov. Na festival sa prišli zabaviť zástupcovia takmer všetkých vekových kategórií, od detí až po dôchodcov. Pre tých, ktorí sa rozhodli prísť autom, bolo zriadené parkovisko neďaleko futbalového ihriska. Organizátori v spolupráci zo ZSSK zabezpečili aj rýchliky, ktoré mimoriadne pre festival zastavovali v Sučanoch.

 

 

Ďalšími kapelami, ktoré sa na festivale predstavili boli Eufory, Caliber X či Bank of Joe. Hity od známej českej rockovej kapely zaznievali v podaní zoskupenia Kabát revival. Dav ľudí pod pódiom sa značne zväčšil s príchodom prešovskej skupiny Heľenine Oči, ktorá na festivale zahrala známe hity ako Marianna, Jahody, Trim ho, Dovolenka či Mestská polícia. Samotný program však nepozostával len z hudobnej zložky, ale súťaživí jedinci mohli cez prestávky medzi kapelami využiť svoje schopnosti a vyhrať tak zaujímavé ceny od sponzorov. Okrem toho, areál ihriska ponúkal dostatočný priestor či už na športové aktivity, alebo pre tých pohodlnejších, na opaľovanie sa či dopĺňanie pitného režimu.

 

 

Ku večeru sa už program festivalu stupňoval a návštevníci neboli ukrátení ani o vystúpenie kapely Arzén, ktorá svoje hity odohrávala už počas západu Slnka. Fanúšikovia punk-rockovej kapely Konflikt sa poriadne vybláznili na známych hitoch ako Rebel či Mŕtva planéta. Najviac očakávaným bodom programu bolo vystúpenie najväčšieho ťaháku festivalu – kapely Iné Kafe, ktorej spevák Vratko pochádza priamo zo Sučian. V oblasti Turca Iné Kafe koncertovalo len zopárkrát na menších podujatiach, no na Turiec Feste sa predviedli v parádnom štýle. Ich koncert sa začal o 22.30 a počas jednej hodiny odohrali notoricky známe skladby, ale aj piesne z nového albumu Nevhodný typ. Na záver nechýbal poriadny potlesk a skandovanie fanúšikov.

 

Festival sa skončil okolo polnoci a návštevníci začali pomaly opúšťať areál futbalového ihriska. Priamo z miesta podujatia bola pre nich zabezpečená doprava na vlakovú stanicu vo Vrútkach. Peter Briš, jeden z organizátorov, hodnotí prvý ročník Turiec Festu pozitívne: „Na to, že šlo o prvý ročník, sme veľmi spokojní s účasťou na festivale. V porovnaní s inými podujatiami v Turci sme dosiahli veľmi uspokojivý počet návštevníkov. Na festival prišlo viac než 1400 rockových nadšencov. Myslím si, že pol roka prípravy sa vyplatilo, dokonca nám prialo aj počasie.“  Organizátori už teraz začínajú s prípravou druhého ročníka a zamýšľajú aj zmeny, ktorými by zvýšili úroveň najväčšieho rockového festivalu v Turci.

 

Autor: Turiec Fest 2015, Zuzana Benková, foto: Patrik Rybár © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn