piatok, 10 júl 2015 16:41

Motoristi sa konečne dočkali - diaľnica D1 Dubná Skala - Turany je otvorená Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(16 hlasov)
Motoristi sa konečne dočkali - diaľnica D1 Dubná Skala - Turany je otvorená Motoristi sa konečne dočkali - diaľnica D1 Dubná Skala - Turany je otvorená

Desiateho júla o 11.00 hodine sa uskutočnilo dlho očakávané slávnostné otvorenie približne 16,5 kilometrového úseku diaľnice D1 Dubná Skala – Turany.

 

Otvorenie tejto časti diaľnice so sebou prinesie hlavne nižšiu zaťaženosť starej cesty cez Vrútky a Sučany (až o 80 %), pretože všetka tranzitná doprava bude presmerovaná na tento novovybudovaný úsek diaľnice. Motoristi vďaka vyššej povolenej rýchlosti ušetria približne 10-12 minút cestovania a obohatia si cestu o prekrásny pohľad na Veľkú a Malú Fatru.

 

Omnoho väčším benefitom, ako je ušetrený čas a pohonné látky, bude odteraz komfortnejšia jazda a nižší počet dopravných nehôd. „Viem aké dopravné peklo tu ľudia zažívajú po dlhé roky a toto je konečne moment, kedy sa tomuto regiónu uľaví.“, vyjadril sa Ing. Ján Počiatek, minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

 

 

Európske finančné prostriedky smerujú do rôznych oblastí, napríklad do obnovy rôznych inštitúcií, vedy a výskumu, miest, obcí a dopravy. A práve v doprave sú asi najviditeľnejšie. „Čísla hovoria samé za seba. Máme už viac ako 100 km rekonštruovaných železničných tratí, vyše 100 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, takmer 5000 km ciest rôznych kategórií a tieto prostriedky budú ešte ďalej prúdiť na Slovensko,“ vyjadril sa Ing. Dušan Chrenek, predstaviteľ zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Na obdobie 2014-2020 má Slovensko k dispozícii viac ako 15 miliárd eur práve na regionálne projekty na zlepšovanie života na Slovensku. Andrej Hrnčiar, primátor mesta Martin, vidí v spustení časti diaľnice a dobudovaní tunela Višňové budúce príležitosti pre  posilnenie zamestnanosti v regióne a príchod nových investorov. „Z mesta Martin nám odišli investori len preto, že tu nie je alebo nebola vybudovaná diaľnica,“ dodal.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.