utorok, 21 júl 2015 22:56

Mosty nového diaľničného úseku D1 boli izolované špeciálnou technológiou

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Mosty nového diaľničného úseku D1 boli izolované špeciálnou technológiou Mosty nového diaľničného úseku D1 boli izolované špeciálnou technológiou

Na Slovensku bola po prvý raz pri výstavbe cesty použitá špeciálna technológia osvedčená z Francúzska. Práve touto metódou sa stavali diaľničné mosty na úseku D1 Dubná Skala – Turany.

 

Pri výstavbe sa použil automat na natavovanie izolácie, ktorým sa doteraz aplikovalo viac ako pol milióna m2 hydroizolácií na mostoch v Európe. Vo Francúzsku je to most Millau (65 000 m2), Maine (11 000 m2) či Viaduc de l'Anguienne (5 200 m2). V oblasti hydroizolácií sa snažíme prinášať na slovenský trh nové materiály aj aplikačné novinky. Jednou z nich je uvedený stroj na natavovanie asfaltovaného pása Supermost,“ vysvetlil Ing. Rastislav Šmehyl, PhD., obchodný riaditeľ spoločnosti Icopal a.s.

 

Hoci termíny súrili, ušetril sa čas

 

Termíny výstavby diaľničných mostov novootvoreného úseku diaľnice súrili a vďaka aplikovaniu izolácie automatickým strojom Supermost 2 bola možná rýchlejšia realizácia stavby a stavbári tak ušetrili čas a peniaze. Pás sa natavoval rovnomerne čistým propánom, pričom bolo možné takto denne aplikovať až 1000 m2 hydroizolácie.  Pred vyhotovením izolačného systému musela byť na vopred pripravenom povrchu mostovky nanesená pečatiaca vrstva z epoxidovej živice a až potom bolo možné nataviť na povrch hydroizoláciu.  „Išlo o 5,5 mm hrubý asfaltovaný pás vyrobený zo zmesi asfaltov modifikovaných elastomérmi s minerálnym plnivom, s nosnou vložkou z polyesterového vlákna s vysokou rozťažnosťou,“ vysvetlil Ing. R. Šmehyl, PhD. Tento pás na povrch mostovky natavoval špeciálny stroj, ktorý bol obsluhovaný 2-3 pracovníkmi. Stroj rovnomerne roztaví pás pomocou 7 horákov. Súčasťou stroja sú aj dva prítlačné valce, ktoré pritláčajú celú natavovanú plochu asfaltovaného pásku k podkladu.

 

 

Vyššia kvalita, menej opráv

 

„Asfaltovaný pás Supermost, ktorý sa natavuje strojom alebo ručne, zvyšuje kvalitu mostov, predlžuje ich životnosť a šetrí finančné prostriedky,“ vysvetlil Šmehyl. Pás je odolný voči stlačeniu, disponuje rozmerovou stabilitou, vodotesnosťou a dobrou priľnavosťou. Vydrží rôzne teploty (vysoké aj nízke) a dokáže odolať pôsobeniu agresívnych chemických látok používaných pri údržbe ciest. Pás taktiež vydrží extrémne mechanické zaťaženie.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.