streda, 06 február 2013 00:00

Reportáž z výroby mliečnych výrobkov v PD Gader Blatnica Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(76 hlasov)
Reportáž z výroby mliečnych výrobkov v PD Gader Blatnica Reportáž z výroby mliečnych výrobkov v PD Gader Blatnica

Poľnohospodárske družstvo Gader v Blatnici získalo na veľtrhu Danubius Gastro 2013, ktorý sa konal v dňoch 24. - 27. januára 2013 v Bratislave, ocenenie najvyššej značky kvality pre päť mliečnych výrobkov. Značku kvality SK GOLD tak budú niesť štyri Gaderské jogurty (biely, čokoládový, čučoriadkový a jahodový) a Gaderský zákvas.

Ocenenie SK GOLD vyjadruje najvyššiu záruku kvality v rámci potravinových výrobkov, ktoré sú vyrobené z prvotriednych surovín a na základe overených receptúr. Sedemčlenná odborná komisia, ktorá sledovala rôzne kvalitatívne parametre výrobkov, ocenila 10 rôznych výrobcov z celého Slovenska značkou SK GOLD pre 36 výrobkov.

Mliekareň PD GADER Blatnica

Mliečne výrobky z PD Gader Blatnica sa vyrábajú zo surového mlieka, ktoré sa čerpá priamo z dojárne. Potrubím prechádza do dvoch nádrží s objemom 2000l a 5000l. Toto mlieko sa následne pasterizuje pri teplote 85°C, výnimkou je proces výroby syra, kde sa mlieko pasterizuje na 73-74°C. Podľa potreby odbytu sa pasterizované mlieko napúšťa do tankov (jogurtový, mliečny, syrársky), kde prechádza už do konkrétneho výrobného procesu. PD Gader Blatnica vyrába mlieko polotučné, plnotučné, plnotučné jogurty, tvaroh, čerstvý nezrejúci syr a zákvas.

Druhá fáza procesu výroby je stáčanie nevychladnutého mlieka do plastových obalov s objemom jedného litra. Pri výrobe jogurtov a zákvasu sa do tanku s mliekom musí pridať kultúra, ktorá zreje až do druhého dňa, zmes sa následne plní do kelímkov. Zákvas má hmotnosť 250g a jogurty 145g. Výroba jogurtov začala 31. marca 2012, predtým však muselo družstvo splniť určité hygienické aj kvalitatívne požiadavky. V súčasnosti je dodávaný na trh biely jogurt aj jeho ochutené varianty - čokoláda, jahoda, čučoriedka, brusnica, lesná zmes, vanilka a višňa, posledné štyri príchute sú dostupné od začiatku roka 2013, nemohli byť preto zaradené do hodnotenia značky kvality, sú ale vyrábané úplne rovnakým postupom.

Mlieko PD Gader

Pri výrobe tvarohu musí mlieko najskôr skysnúť, to trvá jeden deň, následne sa odhrieva v zásobníku a vypúšťa do vane, kde sa odstredí od vody. Syr sa vyrobí dodaním syridla do zmesi, ktorá sa následne zavesí do plachiet, aby mohla stiecť srvátka. Na druhý deň sa syr môže porcovať a baliť, hmotnosť je od 250g do 300g. Tvaroh je k dispozícii od 300g do 500g, podľa požiadaviek zákazníka.

Jogurty PD Gader

Všetky vyššie uvedené výrobky sú po ukončení výroby umiestnené v chladiarenskom sklade s teplotou od 4 do 6°C. Obaly nesú neprehliadnuteľné označenie PD GADER a distribúcia je zabezpečená do lokálnej aj regionálnej obchodnej siete. Mliekareň PD Gader je stavaná na spracovateľskú kapacitu 6000l denne, v súčasnosti je to okolo 50 000l mlieka mesačne, vedenie družstva ale rokuje s predajcami a hľadá nové odbytové príležitosti, v čom je veľká perspektíva aj z hľadiska ocenenia SK GOLD. V krátkej budúcnosti sa plánuje aj výroba masla.

Syr a tvaroh PD Gader

Turiec Online odporúča produkty PD GADER, podporujeme lokálnych výrobcov, navyše chuť týchto mliečnych výrobkov je naozaj výborná. Družstvo predstavilo nedávno svoje mliečne výrobky aj v rámci Vianočných trhov pri hoteli Gader v decembri, kedy sa stretli s enormným záujmom návštevníkov a predali cez 4000 kusov jogurtov počas jedného dňa. Na výstave Danubius Gastro sa predali tisíce kusov, tento záujem značí, že slovenský spotrebiteľ má chuť na domáce výrobky a v prípade, že ich vie identifikovať na základe značky a nájsť na pultoch predajní, tak ich aj zakúpi. Navštívili sme aj predajňu Billa Turčianske Teplice, vedúca zmeny nám potvrdila záujem zákazníkov o produkty PD GADER, ktoré štandardne dopĺňajú do regálov počas celého dňa.

 

Zákazníci môžu nájsť mliečne výrobky PD GADER v nasledujúcich predajniach a obchodných sieťach:

Vrútky, predajňa s mäsom pri knižnici Hany Zelinovej

Martin, predajňa s mäsom na boku DO Strojár

Reťazce: Billa Turčianske Teplice, Billa Martin, Kaufland Martin, Coop Jednota Tulip

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn