Reklama
štvrtok, 27 august 2015 23:17

Vyšehrad – najvýraznejšia dominanta strednej časti pohoria Žiar

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Vyšehrad – najvýraznejšia dominanta strednej časti pohoria Žiar Vyšehrad – najvýraznejšia dominanta strednej časti pohoria Žiar

Počasie si pre nás pripravilo príjemnú rozlúčku s letom a prázdninami. Bola by teda škoda to ešte nevyužiť, kým deti nezahrnú školské povinnosti. Ak premýšľate nad tým, kam sa vybrať, máme pre vás tip na výlet – turistiku, ktorú zvládnu aj deti.

 

Vrch Vyšehrad sa vypína na hrebeni pohoria Žiar. Tvorí hranicu medzi okresom Turčianske Teplice a Prievidza. Na jeho východnej strane leží obec Jasenovo, na západe časť obce Nitrianske Pravno - Vyšehradné. Vrchol Vyšehradu sa v minulosti stal miestom záujmu viacerých kultúr, vrátane Keltov a Slovanov. V období Veľkej Moravy slúžilo hradisko Vyšehrad ako dôležité centrum regiónu. Postupom času však jeho funkciu začali preberať okolité obce a po zániku Veľkej Moravy jeho význam klesol. Vyšehrad je významnou archeologickou lokalitou, ku ktorej sa viaže aj povesť o bielej pani.

 

 

Cesta na vrchol je označená turistickými značkami a doplnená o informačno-náučné tabule. Z výšky 829,1 m. n. m. sa vám naskytne široký rozhľad na okolité pohoria – Strážovské vrchy, Malú Fatru a Veľkú Fatru. Obec Jasenovo každoročne v júli organizuje výstup na Vyšehrad pri príležitosti príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda. Výstup je vždy spojený s príjemnou atmosférou, zaujímavým programom a varením guľášu. Gazdinky napečú tradičné kysnuté koláče plnené makom, lekvárom a tvarohom, ktoré rozdávajú účastníkom tejto akcie. Turiec je bohatý na prírodné krásy, preto by bola škoda ich nenavštíviť. Zbaľte si teda nejakú ľahkú desiatu, vodu a spríjemnite si deň krásnym výhľadom z vrcholu Vyšehradu na horné Ponitrie a Turiec.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.